06. 01. 2020 11:27

Výlet do města fotbalu aneb praktické informace k zápasu v Londýně

Závěrečné utkání skupiny D odehrají naši fotbalisté v londýnském Wembley, kde v úterý 23. června nastoupí proti domácím Angličanům. S Anglií mají reprezentanti zkušenosti již z kvalifikace, ve které jí v úvodním utkání podlehli vysoko 5:0, přičemž v domácí odvetě brali výhru.

Praktické informace

Vstup do země

Vzhledem k Brexitu není v tuto chvíli možné s jistotou říct, zda budeš moct cestovat pouze s občanským průkazem. Doporučujeme proto vsadit na jistotu v podobě cestovního pasu. Ministerstvo zahraničních věcí ČR (dále jen MZV ČR) také doporučuje, aby platnost cestovního dokladu přesahovala datum vstupu do země nejméně o šest měsíců. Raději si proto platnost tvých dokladů zkontroluj co nejdříve, ať máš dostatek času na jejich případné vyhotovení. 

 


Doprava a ubytování

Koukni se na nabídku cestovní kanceláře Czech Sport Travel, která zajišťuje zájezdy pro české fanoušky na EURO 2020. V nabídce nalezneš autobusové i letecké zájezdy, a to na jednotlivé zápasy či na více zápasů ve skupině a s ubytováním či bez něj. Jako člen Fanklubu navíc získáš 7% slevu. Stačí v objednávce uvést do poznámky "Fanklub". 

 


Pokud plánuješ cestovat po vlastní ose, pro dopravu do Londýna lze využít leteckou, případně i autobusovou dopravu nebo auto. V případě letecké dopravy je ale třeba počítat s nárůstem cen v období, kdy se EURO bude hrát. Variantou proto může být zvolit let s odletem z některého z měst nedaleko od českých hranic ČR (Berlín, Mnichov, Vídeň, Katovice, aj.). Cesta autem nebo autobusem je časově náročná, z Prahy do Londýna trvá více než třináct hodin.

 Mnoho fanoušků bude do Londýna cestovat z Glasgow, jakožto hostitele našich prvních dvou zápasů ve skupině. Letecky se z Glasgow do Londýna dostaneš za více jak hodinu a ceny letenek se pohybují okolo 1500 Kč. Levnější variantou jsou pak vlaková či autobusová spojení (Megabus, National Express), která pochopitelně trvají delší dobu, ale jízdenka se dá sehnat za cenu okolo 15 liber za osobu (450 Kč).

 


V případě, že i ubytování chceš řešit po svém, můžeš navštívit stránky oficiálního ubytovacího partnera UEFA EURO 2020 Booking.com, příp. alternativu v podobě AirBnb. 

 


Pojištění

MZV ČR si doporučuje před cestou sjednat odpovídající cestovní pojištění adekvátní k délce pobytu a plánovaným aktivitám.

 


Peníze a ceny

Oficiální měnou ve Velké Británii je libra. V současné době se cena za jednu libru pohybuje okolo třiceti korun. Na většině míst není problém platit kartou, je ovšem vhodné mít i hotovost. Nejlepším místem pro výměnu peněz přímo v Londýně jsou banky, které si zpravidla neúčtují žádné poplatky. (POZOR! Pokud budeš cestovat z Glasgow, kde lze platit jak skotskou, tak britskou librou, upozorňujeme, že v Londýně ti nemusí skotskou libru přijmout. Doporučujeme tedy vyměnit hotovost na britské libry). Na většině míst v Londýně není problém zaplatit kartou, raději si ale u své banky ověř, jaké poplatky máš nastavené za platby kartou v zahraničí. 

Ceny v Anglii jsou vyšší než v České republice. Cena za jídlo záleží na místě konzumace, úrovně restaurace i zvoleném pokrmu. Tipem Fanklubu je řetězec tradičních restaurací Wetherspoon, kde si za zhruba 10 liber můžeš dát výborné fish and chips či další tradiční britské pokrmy. Točené pivo tě bude v Londýně stát většinou okolo čtyř až pěti liber.

 


Turistické informace

Londýn

Londýn je hlavním městem Velké Británie a jedna ze světových metropolí. Žije zde téměř devět milionů obyvatel. Nabízí velké množství památek, pamětihodností a míst, které stojí za to vidět.

  • Tower Bridge - nejznámější londýnský most spojuje oba břehy řeky Temže, která Londýnem protéká
  • Tower of London - starý hrad, který dříve fungoval také jako vězení
  • Trafalgar Square - hlavní londýnské náměstí
  • Houses of Parliament - budova parlamentu se známou věží s hodinami, která se nazývá Big Ben
  • Buckinghamský palác - sídlo anglické královny
  • Westminsterské opatství - významná  církevní stavba s dlouhou historií

Před kvalifikačním utkáním jsme ti přinesli i tipy od bývalých reprezentantů, co v Londýně vidět. Připomenout si je můžeš zde.


Doprava v Londýně

Celý Londýn je velmi dobře propojený městskou hromadnou dopravou. K pohybu po městě ji proto určitě využij. Před první cestou je nutné si pořídit Oyster Card (seženeš ji na info koutcích v zastávkách metra, na novinových stáncích nebo v automatech v zastávkách metra). Jakmile budeš kartu mít, v každé zastávce nalezneš dobíjecí validátor. Na většině stanic stojí u těchto validátoru obsluha, která ti se vším pomůže. Na kartě je potřeba mít zůstatek, který se odečítá vždy při průchodu skrze turniket ven z metra.

Další možností je platba bezkontaktní kartou. V metru je potřeba se vždy stejnou kartou označit u žlutých čteček při vstupu i výstupu z metra. Zároveň opět doporučujeme zjistit se u své banky, zda si za platby neodečte nějaké poplatky. Více informací o použití bezkontaktních karet nalezneš v angličtině zde.


Podle oficiální aplikace mistrovství Evropy budou fanoušci, vlastnící vstupenky na utkání, mít veřejnou dopravu v Londýně v den utkání zdarma. Pro více informací si ale stáhni oficiální appku UEFA EURO 2020 a hlídej aktuality. Informace se mohou změnit.  

 


Fanouškovské informace

Doprovodný program k EURU

Stejně jako v ostatních turnajových městech, tak i v Londýně  bude v době konání fotbalového mistrovství Evropy fanoušky připraven doprovodný program v podobě Fotbalové vesničky (Football Village) a Fanzóny. 

 


Fotbalová vesnička bude umístěna přímo v centru města v parku Potters Fields. Vstup bude volný a vesnička bude sloužit jako místo pro setkávání všech fotbalových fanoušků. Bude zde probíhat vysílání vybraných zápasů, hudební vystoupení, setkání s ambasadory turnaje a fotbalovými legendami a další doprovodný program. Fanzóna bude také nabízet projekce utkání a mnoho dalších možností zábavy. Pro vstup bude třeba platná vstupenka. Místo Fanzóny bude upřesněno v nejbližších týdnech.

Další informace o turnaji, zápasech, hostitelských městech, aktivitách a dalších novinkách najdeš také v aplikaci UEFA EURO 2020


 

Londýnské stadiony

Pro sportovního fanouška je Londýn velmi zajímavý také z pohledu fotbalového - sídlí zde hned šest klubů z Premier League! O možnosti poznat jejich zázemí a stadiony jsme psali již před úvodním kvalifikačním zápasem v článku, který najdeš zde.

 Stadion Wembley

Wembley Stadium, na kterém se zápas odehraje, navazuje na historii legendárního “starého Wembley,” o kterém například Pelé prohlásil, že jde o katedrálu fotbalu. I nové Wembley můžeme nazývat svatostánkem fotbalu. S kapacitou 90 000 diváků jde o druhý největší stadion v Evropě. Postaven byl v roce 2007 a jak hráčům, tak fanouškům poskytuje velmi kvalitní zázemí. V letech 2011 a 2013 se zde konalo finále Ligy mistrů. V minulých sezonách zde v azylu působil Tottenham Hotspur, ten se ale již přestěhoval do svého nového stadionu, takže v současné době Wembley slouží především anglické fotbalové reprezentaci, dalším sportovním a kulturním akcím.

Stadion Wembley se nachází na severozápadě Londýna a je dostupný několika způsoby:


metrem - stadion Wembley se nachází na zastávce metra Wembley Park (linka Metropolitan nebo Jubilee)

 

nadzemní drahou - zde vystupte na stanici Wembley Central (linka Bakerloo Line). Poté je to zhruba 15 min. pěšky ke stadionu.

vlakem - u stadionu se také nachází železniční stanice Wembley Stadium.

autobusem - ke stadionu se můžete dopravit i pomocí autobusových spojů č.18, 83, 92 a 224.

Pro hledání nejrychlejších cest po městě používejte tento plánovač v anglickém jazyce -> https://tfl.gov.uk/plan-a-journey/

 


Reprezentace Anglie

Společně se skotskou reprezentací jde o nejstarší národní tým na světě, jeho historie se píše již od roku 1872. V průběhu let se v anglickém nároďáku vystřídaly desítky skvělých fotbalistů. Přestože Angličané již dlouho čekají na výrazný turnajový úspěch, vždy patří mezi favority a nejinak tomu bude i na EURO 2020. Tým Jaroslava Šilhavého s Anglií již poměřil síly v kvalifikaci. Zápas ve Wembley sice našim hrubě nevyšel, ale o to sladší byla říjnová výhra v odvetě. 

 

Všem fanouškům cestujícím do Londýna přejeme šťastnou cestu a příjemný sportovní zážitek!