03. 06. 2021 15:05

Výlet do města fotbalu aneb praktické informace k zápasu v Londýně

Závěrečné utkání skupiny D odehrají naši fotbalisté v londýnském Wembley, kde v úterý 22. června nastoupí proti domácí Anglii. S Anglií mají reprezentanti zkušenosti již z kvalifikace, ve které ji v úvodním utkání podlehli vysoko 5:0, přičemž v domácí odvetě brali výhru 2:1. V tomto článku můžeš načerpat praktické informace k pobytu a zápasu v Londýně.

Doprava v Londýně

Celý Londýn je velmi dobře propojený městskou hromadnou dopravou. K pohybu po městě, ale i při cestě na stadion, ji proto určitě využij. Před první cestou je nutné si pořídit Oyster Card (seženeš ji na info koutcích v zastávkách metra, na novinových stáncích nebo v automatech v zastávkách metra). Jakmile budeš kartu mít, v každé zastávce nalezneš dobíjecí validátor. Na většině stanic stojí u těchto validátorů obsluha, která ti se vším pomůže. Na kartě je potřeba mít zůstatek, který se odečítá vždy při průchodu skrze turniket ven z metra.


Další možností je platba bezkontaktní kartou. V metru je potřeba se vždy stejnou kartou označit u žlutých čteček při vstupu i výstupu z metra. Zároveň opět doporučujeme zjistit si u své banky, zdali si za platby neodečte nějaké poplatky. Více informací o použití bezkontaktních karet nalezneš v angličtině zde.


Doprava do Wembley

Stadion Wembley se nachází na severozápadě Londýna a je dostupný několika způsoby:

metrem – stadion Wembley se nachází na zastávce metra Wembley Park (linka Metropolitan nebo Jubilee) 

nadzemní drahou – zde vystupte na stanici Wembley Central (linka Bakerloo Line). Poté je to zhruba 15 min. pěšky ke stadionu

vlakem – u stadionu se také nachází železniční stanice Wembley Stadium

autobusem – ke stadionu se můžete dopravit i pomocí autobusových spojů č. 18, 83, 92, 182, 206, 223, 297 a 483


Pro hledání nejrychlejších cest po městě používejte tento plánovač v anglickém jazyce:

https://tfl.gov.uk/plan-a-journey/


Přístup na stadion Wembley 

Vzhledem současné pandemii muselo na stadionech dojít k opatřením, která se týkají diváků. Předběžný odhad povoleného počtu diváků na jedno utkání ve Wembley je 22 500, přičemž tato situace se stále může změnit.


Každý držitel vstupenky dostane skrze e-mail informaci, v jakém časovém rozmezí se musí dostavit na stadion ("time sloty" budou začínat cca 3 h před startem zápasu). Toto časové rozmezí je stanoveno na 30 minut a je nutné ho dodržet! Pravidelně si proto kontroluj svůj e-mail, který jsi zadával při koupi vstupenek


Dále je třeba dodržovat alespoň 1,5 metrový rozestup od ostatních a během poločasové přestávky se co nejvíce zdržovat na svém místě. 


Test pro vstup na stadion

Na stadion aktuálně je nutné mít negativní test (Lateral Flow Test - LFT) nahlášený na NHS (National Health Service) Test and trace. Test nesmí být starší více 48 h před otevřením vstupu na stadion (otevření vstupu proběhne 3 h před výkopem). V případě utkání Česko - Anglie je možné podstoupit test od neděle 20. 6. 2021, 17:00. 


V tomto případě se nepočítá test z 8. dne karatény - je třeba udělat test nový.

Zahraniční fanoušci nemohou využít certifikát o očkování pro vstup na stadion.


Test pro vstup na stadion - jak postupovat?

1. Podstoupit LFT test (testy pro vstup na stadion jsou dle informací od pořadatelů zdarma)

- na testovacích místech pro osoby bez příznaků ("Asymptomatic Testing Site - ATS"). Doporučená testovací místa pro zahraniční fanoušky ke stažení na webu EURO 2020 - London. Pozor, testovací místo (ATS) můžeš navštívit až po skončení karantény.

- vyzvednout LFT test v lékárně nebo na "Test Collect Site".


2. Výsledek testu je nutné nahrát do tzv. NHS self-report toolNávod k nahrání výsledku testu je k dispozici zde (v anglickém jazyce).


3. Před vstupem na stadion bude třeba předložit důkaz o negativním testu (e-mail či sms z NHS Test and trace, který dorazí po nahrání výsledku testu viz bod 2).


Bližší a konkrétní instrukce budou zveřejněny na oficiální stránkách UEFA k Londýnu / Wembley, budou zaslány skrze notifikaci v ticketingové aplikaci i do e-mailu držitele vstupenky.


Na zápase je samozřejmě zapotřebí nosit po celou dobu roušku/respirátor a zároveň se doporučuje co nejvíce používat dezinfekci, která bude rozmístěna na stadionu. Když si s něčím nebudeš vědět rady, v útrobách stadionu budou rozmístěna informační centra pro diváky. 


Platnou vstupenku při vstupu prokážeš pomocí mobilního telefonu, ve kterém musíš mít staženou oficiální ticketingovou aplikaci. Před vstupem na stadion je nutné ověřit, zda máš dostatečně nabitý telefon, a zároveň musíš zapnout bluetooth. Pořadatelská služba nebo dobrovolníci u stadionu ti nejprve aktivují mobilní vstupenku. Následně budeš pokračovat přímo ke vstupu na stadion, kde u turniketů naskenuješ kód z aplikace a můžeš vstoupit na tribunu.


Postup, jak stáhnout oficiální ticketingovou aplikaci najdeš na tomto odkazu.


Pokud si s sebou bereš batoh, tak jeho maximální rozměr musí odpovídat velikosti papíru A4. Do něj si můžeš dát i vlastní dezinfekci (max. 50 ml) a fanouškovské potřeby (pozor, vlajky mohou být velké – max. 2 x 1,5 metru)


Na stadion si naopak nesmíš vzít:

  • Kameru (jak profesionální, tak videokameru)
  • Pití a jídlo
  • Deštník (místo něj si vezmi pláštěnku)


Velkou výhodou Wembley je, že na něm lze platit bezkontaktně pomocí platební karty. Na stadionu se bude (narozdíl od Glasgow) prodávat jídlo a pití. Stánky s občerstvením budou otevřeny 3 h před výkopem a uzavřou se 10 minut před poločasovou pauzou. V prodeji bude i alkoholické pivo (Heineken).

Mapa ke stažení


Fotbalová vesnička

Srdcem londýnského festivalu UEFA bude fotbalová vesnice v parku Potters Fields vedle Tower Bridge a řeky Temže. Kromě plno zábavy, si budete užívat i výhledy na dominanty Londýna v čele s Tower Bridge, Tower of London nebo ikonické budovy jako Shard, Walkie Talkie Tower a City Hall.


Vstup do fotbalové vesnice je zdarma. Před vstupem do fotbalové vesnice je zapotřebí stáhnout aplikaci NHS Test & Trace. Před vstupem do vesnice budete požádáni o přihlášení pomocí aplikace.


Na co se můžete ve fotbalové vesnici těšit?

  • promítání vybraných zápasů na velkoplošné obrazovce
  • bohaté občerstvení
  • sportovní a UEFA partnerské aktivity
  • a plno dalších skvělých věcí


Fanzóna

Stejně jako v Glasgow, tak i v Londýně bude připravena fanzóna pro fotbalové fanoušky. Fanzóna se bude nacházet na Trafalgar Square v části West End of London.


Vstup do fanzóny bude pro držitele vstupenek zdarma. První dvě projekce jsou pro veřejnost uzavřeny. 


U ostatních zápasů budou vstupenky do fanzóny přidělovány prostřednictvím hlasovacího procesu. V tuto chvíli není jasně definované, jak bude hlasovací proces probíhat. Budeme to i nadále sledovat a případné nové informace doplníme.


Před vstupem do fanzóny je zapotřebí stáhnout aplikaci NHS Test & Trace


Nejbližší cesta do fanzóny je ze stanic metra Charing Cross, Piccadilly Circus a Green Park.


Turistické informace o Londýně

Londýn

Londýn je hlavním městem Velké Británie a jedna ze světových metropolí. Žije zde téměř devět milionů obyvatel. Nabízí velké množství památek, pamětihodností a míst, které stojí za to vidět. 


Tower Bridge – nejznámější londýnský most spojuje oba břehy řeky Temže která Londýnem protéká.

Tower of London – starý hrad, který dříve fungoval také jako vězení.

Trafalgar Square – hlavní londýnské náměstí.

Houses of Parliament  - budova parlamentu se známou věží s hodinami, která se nazývá Big Ben

Buckinghamský palác – sídlo anglické královny

Westminsterské opatství – významná církevní stavba s dlouhou historií


Londýnské stadiony

Pro sportovního fanouška je Londýn velmi zajímavý také z pohledu fotbalového - sídlí zde hned šest klubů z Premier League! O možnosti poznat jejich zázemí a stadiony jsme psali již před úvodním kvalifikačním zápasem v článku, který najdeš zde. Z důvodu pandemie přestaly kluby na čas nabízet prohlídky jejich stadionů, nicméně vzhledem k lepšící se situaci v Anglii se většina týmů z Londýna rozhodla během května prohlídky opět nabízet. Veškeré podrobnosti naleznete na webových stránkách jednotlivých klubů.


 

Chelsea - Stamford Bridge

Arsenal - Emirates Stadium

Tottenham - Tottenham Hotspur Stadium

West Ham - London Stadium


Na co dalšího je potřeba myslet?

Pojištění - MZV ČR si doporučuje před cestou sjednat odpovídající cestovní pojištění. Upozorňujeme, že ne všechna pojištění se vztahují i na náklady spojené s COVID-19 (karanténa, změna letu, aj.) – je nutné si toto vždy ověřit u dané pojišťovny. Vzhledem k vystoupení Velké Británie z Evropské unie si také ověřte, že se vaše cestovní pojištění na tuto zemi vztahuje a že nedošlo ke změně podmínek.


Peníze a ceny - Oficiální měnou ve Velké Británii je libra. V současné době se cena za jednu libru pohybuje okolo třiceti korun. Na většině míst se vzhledem k situaci doporučuje platit kartou, avšak je vhodné mít u sebe i hotovost. Nejlepším místem pro výměnu peněz přímo v Londýně jsou banky, které si zpravidla neúčtují žádné poplatky- (POZOR! Pokud budeš cestovat z Glasgow, kde lze platit jak skotskou, tak britskou librou, upozorňujeme, že v Londýně ti nemusí skotskou libru přijmout. Doporučujeme tedy vyměnit hotovost na britské libry). Na většině míst v Londýně není problém zaplatit kartou, raději se ale u své banky ověř, jaké poplatky máš nastavené za platby kartou v zahraničí.


Roaming a data - Před cestou do Anglie ti doporučujeme si ověřit nastavení mobilních dat, jelikož každý operátor může mít nastavené jiné podmínky při používání roamingu. To samé se týká i volání a posílání SMS.


Úschovna zavazadel – pokud budeš po dobu utkání potřebovat uschovat větší zavazadlo než povolují podmínky vstupu (max. velikost A4) a nemůžeš si jej nechat na ubytování, doporučujeme si najít úschovnu zavazadel. Často bývají na vlakových nádražích, nebo se můžeš podívat na stránky služby Luggage Hero, která nabízí desítky možností úschovy po celém Londýně. 


Obchody – k nákupu potravin či pití doporučujeme řetězce Sainsbury's, Tesco Express, Marks and Spencer, Iceland, ASDA


Elektřina – ve Velké Británii jsou oproti České republice jiné zásuvky. Doporučujeme si přibalit s sebou redukci, případně ji po příjezdu nezapomenout koupit (často ji mají již připravenou v ubytovacích zařízeních, nelze se na to však spolehnout).


Řidičský průkaz - jako občan EU, můžeš v Anglii používat řidičský průkaz vydaný Českou republikou. Není tedy nutné žádat o mezinárodní řidičský průkaz. 


Užitečné kontakty, které si mohou hodit:

VELVYSLANECTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY V LONDÝNĚ

26 - 30 Kensington Palace Gardens

Londýn W8 4QY

E-mail: london@embassy.mzv.cz

Telefon na recepci velvyslanectví: +44 (0)20 7243 7908 (po-čt 8:30-17:15 hod., pá 8:30-16:00 hod.)

Konzulární pohotovost: +44 77 6968 2442 (toto číslo je určeno výhradně pro tísňová volání v době mimo úřední hodiny velvyslanectví)


Support liaison officer

Martin Kurka

Telefon: +420 774 994 473 

Telefonní číslo SLO bude dostupné od startu EURO 2020 a je určené zejména fanouškům repre, kteří budou v místě konání utkání české fotbalové reprezentace.