Utkání
Duel se Švýcarskem se odehraje v úterý 27. září od 20:45 ve městě St. Gallen nedaleko Bodamského jezera na stadionu Kybunpark. Stadion je domácím působištěm týmu FC St. Gallen a pro vybrané zápasy také švýcarského národního týmu. S kapacitou necelých 20 tisíc diváků jde o 5. největší fotbalový stadion ve Švýcarsku. Kybunpark patří mezi modernější fotbalové stadiony. Národní tým Švýcarska zde odehraje své šestnácté utkání.
Při vstupu na stadion platí obecná pravidla, tedy zákaz pyrotechniky, zbraní, vlastních lahví s pitím, vlastního jídla, alkoholu apod. Porušení těchto pravidel může mít za následek zákaz vstupu na stadion, vyvedení, pokutu nebo dokonce vězení. U vstupu jako vždy podstoupíš prohlídku a kontrolu osobních věcí.
Vstup do země
Pro vstup do Švýcarska aktuálně neplatí žádná omezení. Všechna opatření související s nemocí COVID-19 jsou zrušena. Nemusíš tedy předkládat žádné dokumenty a jsou zrušena i všechna pravidla týkající se např. nošení ochrany nosu a úst. Návštěva země je tedy nyní bez komplikací.
Praktické informace a doprava
Nejjednodušší variantou, jak se dopravit do St. Gallenu, případně do jiných měst v okolí, je autem. Z Prahy je cesta dlouhá cca 600 km po dálnici přes Německo a dále k Bodamskému jezeru. Jedinou komplikací na cestě mohou být zpoplatněné dálnice ve Švýcarsku, kde se prodává pouze jedna varianta dálničních známek, a to roční za 40 CHF (1000 Kč). Doporučujeme se tedy placeným úsekům vyhnout. O velké zdržení většinou nejde.
Pokud nemáš možnost využít auto nebo dáváš přednost hromadné dopravě, tak z Prahy do St. Gallenu můžeš využít autobusovou dopravu od společnosti Nobless Line. Autobusy mají zastávku v Praze a Plzni. Jedna cesta vyjde na 1800 Kč a trvá přibližně 8 hodin. Jízdní řád autobusů najdeš na webu www.noblessline.cz. Cesta je vždy naplánovaná na noc s odjezdem kolem 9. hodiny večerní a příjezdem kolem 5. hodiny ráno. Další možností, jak se do Švýcarska dostat, je letecky. Je ovšem nejnákladnější, protože zpáteční letenka se pohybuje okolo 5000 Kč. Nejbližší velké město, kam se dostaneš přímým letem z Česka, je Curych. Odtud se dá do St. Gallenu dostat pohodlně vlakem. Cesta trvá přibližně hodinu a vyjde na 15,50 CHF (400 Kč).
Vstupenky
Vstupenky na toto utkání bude možné zakoupit od pátku 2. září od 14:00. Prodej vstupenek bude možný výhradně na internetu přes švýcarský link, na který se dostaneš přes český Ticketportal (www.ticketportal.cz). Pokud se vstupenky nevyprodají, budou k dostání i v zápasový den na pokladnách stadionu.
Cena jedné vstupenky bude 40 CHF, tedy přibližně 1000 Kč. Na jednu osobu bude možné zakoupit až 8 vstupenek. Pro všechny české fanoušky je vyhrazen sektor B4 - viz mapa stadionu.
Doprava ke stadionu
Stadion se nachází v mimoměstské zóně a součástí celého komplexu je i nákupní centrum. Těsně kolem stadionu vede dálnice A1 s výjezdem 80 St. Gallen / Winkeln, kde je ihned za sjezdem odbočka do podzemního parkoviště. Stejně tak dobře se ke stadionu dá dostat mimo dálnici po ulici Zürcherstrasse, hlavní třídou vedoucí z města. Cesta autem je ke stadionu velmi jednoduchá, a i v případě vyprodaného stadionu by nemělo docházet k velkým komplikacím.
I přesto doporučujeme zvolit městskou hromadnou dopravu, kterou je stadion také velmi dobře dostupný. Ke Kybunparku vede regionální železnice Thurbo, která spojuje města St. Gallen a Gossau. Jezdí zde linka S1, S5 a S55. Pro nejbližší výstup u stadionu využij zastávku SG Winkeln. Z této stanice je to ke stadionu přibližně 800 metrů pěšky. Mapu a jízdní řád najdeš na oficiálním webu www.thurbo.ch. Jedna jízdenka z centra města ke stadionu stojí 2,60 CHF (70 Kč).
Třetí možností je využití autobusové linky 151 nebo 158 od společnosti Regiobus, které také spojují dvě již zmíněná města. Autobusy mají zastávku přímo před stadionem a při fotbalových utkáních je autobusová doprava posilněna. Cena jízdenek je 3,20 CHF (80 Kč) za 60 minut jízdy nebo 6,40 CHF (160 Kč) za 24 hodinovou jízdenku.
Pro plánování cest, ať už vlakem nebo autobusem, doporučujeme využít web www.sbb.ch, kde najdeš nejen všechny jízdní řády, ale dají se zde také zakoupit jízdenky.
Tipy na ubytování
Pro ubytování můžeš využít klasické rezervace např. přes www.booking.com. Švýcarsko ale patří mezi ty dražší lokality, a tak noc pod 2000 Kč zřejmě v St. Gallenu ani v blízkosti bohužel nenajdeš. Mnohem proslulejší jsou proto mezi návštěvníky země kempy, které vyjdou podstatně levněji. My doporučujeme např. kemp CCC St. Gallen – Wittenbach (http://www.ccc-stgallen.ch/index.html), kde cena za noc ve stanu vyjde kolem 400 Kč za osobu.
Turistické info
Švýcarsko je alpský stát s trochu atypickou kulturou. Ne jinak je tomu i v městě St. Gallen, které je plné historie a skvělého jídla. Toto malebné městečko, které není extra velké, je označováno jako brána do Appenzellských Alp. Tedy pohoří, které dosahuje výšky přes 2000 metrů a nachází se zde mnoho ledovcových jezer. Nejznámější a největší z nich je Bodamské, takže pokud ve Švýcarsku strávíš nějaký čas navíc, doporučujeme jezero navštívit.
https://dcontent.inviacdn.net/shared/img/web-830/2018/4/18/m0/598689.jpg
Návštěvníci míří do této oblasti v letních měsících buď za horskou turistikou nebo za návštěvou historických měst. Fotbalovou návštěvu tak doporučujeme s těmito aktivitami spojit. Na výšlapy do hor tě lákat nebudeme, velmi blízko je ale horské městečko Grub, kam se dá ze St. Gallenu dojet i městským autobusem za přibližně 20 minut. Nad tímto městem je zajímavý vyhlídkový bod, ze kterého je vidět do čtyř zemí – Švýcarska, Lichtenštejnska, Rakouska a Německa. Pokud se rozhodneš volný čas trávit takto aktivně, je v blízkosti i několik dalších měst, která si doporučujeme projít. Již zmíněné město Gossau, Wil, Winterthur nebo přibližně hodinu vzdálený Curych. Většinu fanoušků bude zajímat švýcarská gastrokultura. V St. Gallenu najdeš na každém rohu obchůdky s místními potravinami. Vyhlášené jsou hlavně polotvrdé sýry. Doporučujeme také ochutnat sanktgallenskou klobásu z telecího masa, která se jí s bulkou chleba zvanou bürli. Obecně doporučujeme raději navštěvovat pro občerstvení menší bistra a stánky. Restaurací je ve městě mnoho od luxusních až po běžné. Ceny sahají ale ve většině případů k 20 CHF (500 Kč) za jedno jídlo a za jedno pivo dáš v restauraci přibližně 6 CHF (150 Kč).
Další tipy a informace
Ve Švýcarsku se platí švýcarskými franky, jejichž hodnota je podobná jako euro, tedy 1 CHF = cca 26 Kč. Peníze se dají vyměnit v jakékoliv směnárně. Všude ve Švýcarsku se dá platit i eurem, nebo doporučujeme využívat platební kartu, kterou lze platit téměř všude.
Zvláštností je, že se v zemi mluví čtyřmi úředními jazyky – německy, francouzsky, italsky a rétorománsky. Velká většina Švýcarů se ale dorozumí i anglicky.
Nepříjemností při návštěvě Švýcarska je jiné cenové pásmo mobilních operátorů. Musíš mít tedy aktivovaný roaming. Využívání např. mobilních dat se může prodražit. Operátoři nabízí jednodenní paušály nebo balíčky, díky kterým je v neodkladných situacích, např. pro navigaci v autě, cena příjemnější. Jednotlivé ceny jsou opravdu vysoké.
- Vodafone
- 30 Kč/min – odchozí hovor
- 18 Kč/min – příchozí hovor
- 9,60 Kč – sms
- 7,70 Kč/MB – internet
- možnost jednodenního paušálu (500 MB za 199 Kč)
- O2
- 42 Kč/min – odchozí hovor
- 24 Kč/min – příchozí hovor
- 9,60 Kč – sms
- 3,90 Kč/MB – internet
- T-Mobile
- 35 Kč/min – odchozí hovor
- 18 Kč/min – příchozí hovor
- 9,60 Kč – sms
- 75 Kč/MB – internet
- možnost datových balíčků (100 MB za 199 Kč, 250 MB za 399 Kč, 500 MB za 699 Kč)
Obecné informace a kontakty
V případě jakýchkoliv potíží či nebezpečí můžeš kontaktovat Policii na tísňové lince 112. Švýcarsko nepatří mezi nebezpečné země, lidé jsou zde vesměs přátelští a milí. Preventivně ale dbej na své osobní věci, doklady a peníze.
V nouzových případech je možné se také obrátit na Ambasádu České republiky, která sídlí na adrese:
Velvyslanectví České republiky v Bernu Muristrasse 53, 3000 Bern 31
Tel: +41 796 413 300
Email: bern@embassy.mzv.cz
nebo také využít služby SLO:
Martin Kurka
Tel: +420 774 994 473