24. 02. 2022 14:23

Travel guide k zápasu ve Švédsku

Přinášíme českým fanouškům obsáhlého průvodce s užitečnými radami a tipy před březnovým barážovým utkáním MS se Švédskem.

Vstup do země

Aktuální informace ke vstupu do Švédska, spojené s opatřením Covid-19, nalezneš na webových stránkách MZV ČR.


Doprava ve Stockholmu (Solna)

Veřejná doprava ve Stockholmu funguje velmi dobře. Hustá síť metra, která se na okrajích města mění v nadzemku, tě doveze prakticky kamkoliv. Pokud chceš jet metrem, hledej velké modré písmeno T (jako tunnelbana), nikoliv obecně známé symboly metra z jiných (západních) měst. Ve městě také jezdí tramvaje i autobusy.


Veřejnou dopravu provozuje společnost SL. Na jejich stránkách nalezneš informace o spojích i jízdenkách. Doporučujeme si nainstalovat aplikaci SL-Journey planner and tickets, pomocí níž si snadno najdeš nejlepší spoj či zakoupíš jízdenku.


Stáhnout aplikaci

Android

iOS


Jízdné je ve Stockholmu poměrně drahé. Jednorázová jízdenka pro dospělého vyjde na 40 SEK (tedy cca 100 Kč). Celodenní pak na 110 SEK (cca 260 Kč) a třídenní na 330 SEK (cca 800 Kč). Nejsnazší je zakoupit jízdenky pomocí aplikace. Další možností je zakoupit hned na letišti (v informacích) tzv. Access card (stojí cca 50 Kč) a na ní si nahrát peníze. S nimi si pak jednoduše „odpípneš“ jízdu v metru (u turniketu), v tramvaji, v autobuse i ve vlaku (většinou na nástupišti u speciálního stojanu). Jízda na černo se nevyplácí, pokuta vyjde cca na 3600 Kč.


Ať už si lístek zakoupíš do mobilu, v automatu na zastávce nebo si pořídíš Access Card, vždy si budeš muset „pípnout“ kartou, případně naskenovat kód z jízdenky/mobilu, aby tě turniket do metra pustil. V metru se řiď navigačními tabulemi. Na přestupních stanicích je vcelku běžné, že musíš v rámci jedné linky přecházet z patra do patra podle směru, ve kterém chceš jet. Ne vždy platí (jako v Praze), že na jednom nástupišti je jedna kolej jedním směrem a druhá druhým. Může jít o dvě různé linky na jednom nástupišti.


V neposlední řadě využij cestování metrem a pokochej se jeho uměleckou výzdobou. Stanice metra ve Stockholmu (např. Rådhuset, Solna, T-Centralen, Kungsträdgården či Stadion) jsou světoznámé pro svůj design. Neváhej proto občas vystoupit a pokochat se nahrubo vytesanými stanicemi do skály, vyzdobenými různými motivy.



Doprava z letiště

První variantou, jak se dostat z letiště do centra je veřejná doprava – s jízdenkou zakoupenou přes aplikaci nebo nahraným kreditem na Access Card nastoupíš před letištěm (Stockholm Arlanda) do autobusu 583, který tě za cca 15 minut doveze na vlakovou zastávku Märsta station. Zde přestoupíš na vlak (41, 42) směrem Stockholm City. V samotném centru města jsi za necelých 40 minut. Po cestě, po pravé straně mineš i Friends Arenu, která se nachází poblíž zastávky Solna. Jízda tě vyjde na běžných 39 - 40 SEK


Mírně rychlejší variantou jsou autobusy společnosti Flygbussarna, které tě do centra odvezou cca za 45 minut. Za jízdu zaplatíš 119 SEK při online rezervaci zde nebo 139 SEK při platbě na místě. Další možností jsou taxi služby, za které ovšem zaplatíš v řádu stovek SEK. Na letiště se dostaneš stejným způsobem, jen v opačném směru.


Aktuální počasí

Více informací o počasí najdeš na timeanddate.com nebo na www.smhi.se/q/Stockholm


Doprava do Friends Arena

Friends Arena leží poblíž vlakové stanice Solna, kam se jak z letiště, tak z centra města dostaneš vlaky číslo 40, 41 či 42. Samotná hala je pak od stanice vzdálená asi 10 minut chůze.


Přímo k hale se můžeš dostat i modrou linkou metra, která jezdí z centra města na zastávku Solna Centrum. Zde musíš přestoupit na autobus č. 502 nebo 505, který tě doveze na zastávku Arenan/Friends Arena. Cesta trvá cca 20 minut. Autobusy však nejezdí tak často a v předvečer zápasu se dá očekávat složitá dopravní situace, možná i omezení. Proto jednoznačně doporučujeme cestu vlakem na zastávku Solna.


Přístup do Friends Arena

Vstupenky:

Ve středu 23. 2. ve 12:00 začal na internetových stránkách www.vstupenkyfotbal.cz předprodej vstupenek, který potrvá do 18. března nebo do naplnění kapacity. 


Lístek do sektoru, který je vyhrazen pouze pro české fanoušky fanoušky, stojí 1 100 Kč. Jako fanoušek #ceskarepre si můžeš koupit maximálně 4 vstupenky, které ti budou zaslány do pěti dnů od připsání finanční částky. 


V aréně je zakázáno vstupovat na hřiště a cokoliv na něj vhazovat. Používání pyrotechniky je samozřejmě zakázáno. Jakékoli porušení těchto zákonů a předpisů může mít za následek vyvedení ze stadionu, pokutu nebo dokonce uvěznění. 

U vchodů jsou pro zvýšení Vaší bezpečnosti a obecně bezpečnosti v aréně vždy prováděny osobní prohlídky. Do arény není dovoleno vnášet nebezpečné předměty nebo pyrotechniku. Do arény také není dovoleno vnášet alkohol, a pokud jste považováni za příliš opilého na to, abyste se o sebe dokázali postarat, nemusí Vám být do arény vstup povolen.



V případě jakýchkoliv dotazů ohledně vstupenek můžeš kontaktovat Fotbalovou asociaci České republiky na e-mailové adrese vstupenky@fotbal.cz

Zajímá tě, co si můžeš do Friends Areny vzít, případně zda stačí mít vstupenku v mobilu? Podívej se na náš článek, ve kterém jsme Friends Arenu představovali.


Turistické informace o Stockholmu (Solna)

Stockholmu se pro jeho pozici na mnoha ostrovech obklopených mořem přezdívá „Benátky severu“. Většinu památek naleznete v samotném centru města na ostrově zvaném Gamla Stan – v překladu Staré město. Zde se nachází královský palác, za ním místní katedrála a dále třeba náměstí Stortorget s ikonickými barevnými domy či Nobelovým muzeum. Za vidění stojí i budova parlamentu hned vedle Starého města či místní radnice, jejíž věž se třemi korunkami na špičce rozhodně nepřehlédnete. Parádního výhledu na město se vám dostane na skryté vyhlídce na ostrově Södermalm (zde).


Pokud vás zajímá život místní královské rodiny, můžete metrem (zelenou linkou) vyrazit na zastávku Brommaplan a zde přestoupit na autobus (176, 177) a dojet mírně za město na zastávku Drottnigholm, kde se nachází královský palác, kde švédský panovník skutečně pobývá. Zahrady paláce jsou otevřeny a najdete v nich i některé sochy, které si z Prahy za třicetileté války odvezli švédští vojáci.
Zájemci o sportovní architekturu pak mohou navštívit buď sever města, kde se kousek od zastávky Stadion nachází nádherný olympijský stadion z roku 1912, na který se dá dostat brankou z ulice  Lidingövägen. Všimnete si zde dřevěných tribun a královské lože. Na jihu města pak v bezprostřední blízkosti naleznete legendární hokejovou arénu Globen a nový fotbalový stánek Tele2 Arena. Pokud budete mít ve Švédsku více času, můžete navštívit i nedaleké studentské město Uppsala, kde se nachází nejstarší univerzita a největší katedrála ve Skandinávii či hrad ze 16. století. Do Uppsaly dojedete cca za hodinku vlakem č. 40.


Peníze a ceny


Ve Švédsku se platí švédskou korunou (SEK), která má hodnotu cca 2,5 Kč. Není nutné si měnit hotovost. Švédsko je země, která postupuje nejrychleji k bezhotovostní společnosti na světě, a tudíž zde všude zaplatíte debetní/kreditní kartou. Někde to ani jinak není možné. Pokud chcete mít jistotu, rozměňte si jen menší množství hotovosti. Skutečně ji nebudete potřebovat. Platby v EUR nebývají příliš běžné, avšak ani nutné vzhledem k všudypřítomné možnosti platby kartou.


Co se týče cen, patří Švédsko k dražším zemím. Zejména služby (restaurace, ubytování, apod.) a alkohol zde bývají velmi drahé. Obecně jsou ceny cca 2,5 - 3x vyšší než v České republice, u alkoholu si připlatíte i pětinásobně. Levnější (avšak stále dražší než u nás) bývají např. potraviny v supermarketu. Pokud chcete ušetřit, stravujte se spíše ve fastfoodech než v regulérních restauracích. Švédská síť Max Burgare nabízí poměrně slušnou kvalitu oproti McDonalds či Burger King za rozumnou cenu. Další alternativou jsou všudypřítomné stánky s pizzou či kebabem. Točené pivo stojí cca 60 SEK a více. Česká piva na čepu jsou obecně ty dražší, a to i značky, které byste doma nepili ani zadarmo. Některé hospody a bary mají zhruba do 19. hodiny „happy hours“ a pivo tak stojí o něco méně. Na stadionu se dají očekávat ceny spíše vyšší.

Ve Švédsku lze alkohol koupit pouze ve státních prodejnách lihovin („Systembolaget“), v hospodách a restauracích. Pro nákup alkoholu v prodejnách lihovin musíte být starší 20-ti let. V hospodách a restauracích (pamatuj prosím, že hospody mají své vlastní věkové limity) ti musí být alespoň 18 let. V hospodách můžeš narazit na ochranku, která disponuje určitými policejními pravomocemi. Pamatuj, že nesmíš nosit alkohol z hospod či restaurací a na některých místech je dokonce zakázáno pít na veřejnosti.


Obchody

K nákupu potravin si vystačíte s některým ze supermarketů ICA (spíše levnější) či Coop (spíše dražší). Rychlou svačinu či snídani si můžete dát i ve všudypřítomných trafikách Pressbyrån či 7-Eleven. Ve zmíněných obchodem zakoupíte i slabé pivo, nikdy ovšem chlazené! Silnější pivo a jakýkoliv jiný alkohol koupíte pouze ve státním obchodě Systembolaget, kam je vstup povolen od 20 let. Ani zde však nezakoupíte chlazené pivo. Sytembolaget má otevřeno pouze ve všední dny od 10 do 19 a v sobotu od 10 do 15. V neděli a o svátcích si ve Švédsku alkohol nekoupíte.


Jazyk a základní fráze

Ve Švédsku se hovoří švédsky, bez problému se zde však domluvíte anglicky. Místní obyvatelstvo ovládá angličtinu na vysoké úrovni, od nejmenších dětí po dědečky a babičky. Základní fráze ve švédštině:


  • Hej – obecný pozdrav na uvítanou
  • Hej då (Hej dó) – obecný pozdrav na rozloučenou
  • Ja – ano
  • Nej – ne
  • Tack (tak) – děkuji
  • prosím Švédové nepoužívají, obecně za jakoukoliv žádostí či prosbou následuje rovnou „Tack“, tedy děkuji

Řidičský průkaz

Ve Švédsku platí řidičský průkaz vydaný v České republice. Řada čerpacích stanic bývá bez obsluhy a platí se pouze kartou. Síť čerpadel není tak hustá jako v České republice, proto vždy tankujte do rezervy. Pro vjezd do Stockholmu se platí mýto – jeho výše se dle denní doby pohybuje od 0 SEK (od 18:30 do 5:59) až po 45 SEK (v ranní a odpolední špice). Na místě se neplatí nic, při vjezdu vás zaregistruje kamera a švédské úřady vám následně zašlou fakturu domů. Obecně však doporučujeme registraci na této stránce, kde můžete mýto rovnou zaplatit. Vyhnete se případným problémům s vymáháním dlužné částky.


Ve Stockholmu se zároveň platí za parkování na ulici. V takovém případě se stačí řídit instrukcemi (časy a cenami) na parkovacích hodinách. Mapu placených parkovišť naleznete na této stránce.


Obecné informace

V případě potížích můžeš kontaktovat Policii na čísle 112 (v případě nouze) nebo +46 77 114 14 00 (v jiných než naléhavých případech). Recepce na policejní stanici Norrmalm (na adrese Kungsholms¬gatan 43 ve Stockholmu) je otevřena 24 hodin denně. Neváhej požádat kteréhokoli policistu o pomoc, i kdyby to mělo znamenat jen optání se na cestu.

Kouření není povoleno v hospodách, restauracích, metru, autobusech a příměstských vlacích.

Na veřejnosti je zakázáno močit.

Na veřejných místech není dovoleno nosit nože, slzotvorné prostředky a podobné nebezpečné předměty.

Je zakázáno jakékoliv užívání narkotik, včetně nákupu a prodeje, držení a užívání.

Pokud narušíš veřejný pořádek, můžeš být vykázán z místa činu, zadržen nebo umístěn do dočasné vazby buď policií, nebo ostrahou. Do předběžné vazby můžeš být umístěni také v případě, že tě policie bude považovat za dostatečně ovlivněného alkoholem nebo narkotiky, že se o sebe nedokážeš postarat.


Ambasáda České republiky

Velvyslanectví České republiky sídlí na adrese Villagatan 21 ve Stockholmu. Velvyslanectví je otevřeno pondělí a středa 9:00–11:00, úterý a čtvrtek 13:30–15:30. Velvyslanectví můžete kontaktovat na čísle +46 8 4404 210, 4404 225 nebo přes jejich domovskou stránku www.mzv.cz/stockholm.


Kontakt na SLO:

Martin Kurka

E-mail: fans@fanklubrepre.cz

Telefon: +420 774 994 473