06. 06. 2022 16:29

Travel guide k zápasu ve Španělsku

12. června odehraje český národní tým další zápas Ligy Národů UEFA, konkrétně odvetný zápas se Španělskem na stadionu v Málaze. V případě že se chystáš podpořit hráče osobně na stadionu přinášíme i k tomuto utkání, stejně jako k zápasu s Portugalskem praktické informace.

Vstup do země 

Do Španělska již nejsou zapotřebí žádná potvrzení o očkování či prodělané nemoci, nicméně na některých místech, např. v hromadné dopravě, taxi službách nebo ve zdravotnických zařízení, je stále nutné používání roušek či respirátorů. Na samotném stadionu ne. 


Více informací najdeš na webových stránkách MZV ČR. 

https://bit.ly/MZV_Spanelsko


Praktické informace a doprava

Odvetné utkání proti španělskému národnímu týmu se odehraje v šestém největším městě Španělska a po Seville druhým největším městem v Andalusii. Žije zde kolem půl milionu obyvatel a svoji rozlohou je o něco menší než Praha. 


Málaga se nachází na jihu země a je významným španělským městem ať už kvůli přístavu nebo kvůli rodišti slavného malíře Pabla Picassa nebo herce Antonia Banderase. 


Do města pravděpodobně přiletíš na letiště Costa del Sol (AGP), které se nachází u pobřeží velmi blízko centra města. Do něj se dostaneš nejlépe vlakem na příměstské železnici linky C1, která jezdí od 5:00 do 0:00 každých 30 minut. Cena vlaku do centra Málagy stojí 1,80 EUR za jednu cestu. Kromě vlaku lze z letiště využít i autobusovou linku A, která vyjde na 4 EUR, ale zaveze tě případně i do vzdálenějších míst od letiště.


V městě funguje samozřejmě městská hromadná doprava založená především na autobusových linkách, kterých je v Málaze přes 30. Jízdenky se kupují dvěma způsoby. Jedním z nich je koupit si jízdenku na jednu cestu přímo u řidiče autobusu za 1,40 EUR. Dej pozor na to, že řidiči nepřijímají bankovky vyšší hodnoty než 5 EUR a ani nepřijímají ani debetní či kreditní karty. Cena je stejná na všech linkách kromě linky A jezdící na letiště. Druhou variantou je, koupit si kartičku Transbordo a nabít si na ni 10 jízd za 8,40 EUR. Jednou jízdou se počítá 60 minut cesty. 


Jízdní řád autobusů a mapu najdeš zde.

https://www.emtmalaga.es/emt-classic/home.html?lang=en


V Málaze jezdí také metro, aktuálně 2 linky, které jsou ale ve skutečnosti spíše rychlodrážní podzemní tramvaje a pro turistické účely nejsou moc využitelné, protože jsou pouze v západní části města a místních sídlištích. V případě, že by zdejší metro bylo třeba využít, jedna jízda stojí 1,35 EUR v automatu ve stanicích, ale je nutné zakoupit kartičku za 0,30 EUR. Informace k metru nalezneš zde:

https://metromalaga.es/en/tickets-and-fares/


La Rosaleda Stadium

Utkání Ligy Národů UEFA mezi Španělskem a Českem se odehraje na domácím stadionu týmu Málaga CF La Rosaleda Stadium s kapacitou 30 tisíc diváků. 


Foto: malagacf.com


Jde o 18. největší stadion ve Španělsku a aktuálně se na stadionu La Rosaleda hraje druhá španělská liga. V minulosti zde proběhlo několik fotbalových pohárů nebo světových koncertů. Španělský národní tým odehraje v Málaze už osmý zápas a je zaručeno, že plné tribuny přinesou všem divákům skvělou fotbalovou atmosféru.


Při vstupu na stadion platí obecná pravidla, tedy zákaz pyrotechniky, zbraní, vlastních lahví s pitím, vlastního jídla, alkoholu apod. Porušení těchto pravidel může mít za následek zákaz vstupu na stadion, vyvedení, pokutu nebo dokonce vězení. U vstupu jsou vždy prováděny prohlídky a kontrola osobních věcí.


Doprava ke stadionu

Stadion se nachází v městské zástavbě v městské čtvrti La Rosaleda. Z centra města je tato čtvrť dobře dostupná pěšky. V okolí ale i v den zápasu funguje městská hromadná doprava bez omezení. Takže pokud se potřebuješ dostat ke stadionu ze vzdálenějšího místa, využij pro to jednu z autobusových linek. Těch v okolí stadionu vede mnoho, linka 1, 15, 17, 18, 20, 30 a C2. V okolí stadionu je také mnoho autobusových zastávek. Nejbližší z nich je např. zastávka Rosario Pino, kde staví linky 20 a 30 nebo Conde de Ferreria pro linku 15 a 17. Pro naplánování své cesty využij odkaz, kde najdeš mapu jednotlivých linek a také jízdní řády: 

https://www.emtmalaga.es/es/plano-de-lineas


Utkání Španělsko x Česko

Výkop utkání je ve 20:45 našeho času. Ve Španělsku není časový posun, např. o proti Portugalskému Lisabonu, který je sice od Malagy velmi blízko, ale je v jiném časovém pásmu. Nenech se tedy zmást.


Turistické informace

Přístavní město Málaga nabízí kromě fotbalu i mnoho jiných vyžití. Ve volném dni se můžeš vydat za kulturou a nebo jen odpočívat na pláži u pobřeží Costa del Sol. Je to časté dovolenkové místo a pláže v okolí města s jemným světlým pískem a pozvolným vstupem do moře stojí za návštěvu. Připrav se na to, že teploty venku budou dosahovat 30 °C, takže plavky s sebou.


Kdo má radši aktivnější trávení času, jistě ho bude historická Málaga bavit. Všechny památky jsou totiž jako na dlani. Nejvýraznější památkou města je určitě pevnost Alcazaba, která obklopuje celý kopec nad centrem a dříve sloužila jako obranná tvrz pro město. Součástí pevnosti je hrad Castillo de Gibralfaro. Přímo pod ním, je staré Římské divadlo, které je z doby 1. století n.l. a i dnes se v něm konají koncerty a představení. Sportovní fanoušky zaujme i další unikátní stavba Plaza de Toros. Každé španělské město má svoji arénu na býčí zápasy a konkrétně toto v Málaze má kapacitu 9 tisíc diváků a býčí zápasy se zde konají stále. Bohužel mimo zápasy není vstup do arény možný.


Většinu fanoušků cestujících do Španělska bude určitě zajímat noční život v Málaze. Ten je tu často živější než přes den. Některé restaurace a bary otevírají třeba až kolem 7. či 8. hodiny večer. Centrum je takových plné. Většinou jde o typické španělské tapas bary, kluby a tradiční restaurace. Největší koncentrace podniků je v okolí historického centra Plaza de Uncibay nebo v okolí přístavu Muelle Uno.


Do Málagy si s sebou určitě vezmi hotovost (EUR), která je potřebná ať už v MHD nebo právě v některých barech a restauracích. I když je i ve Španělsku placení kartou čím dál běžnější, ne všude tuto možnost akceptují. 


Obecné informace a kontakty

V případě jakýchkoliv potíží či nebezpečí můžeš kontaktovat Policii na tísňové lince 112. Málaga jinak nepatří mezi nebezpečná města. Doporučujeme si ale hlídat své osobní věci, peníze a doklady.


V nouzových případech je možné se také obrátit na Ambasádu České republiky, která sídlí v hlavním městě Španělska v Madridu na adrese:

Velvyslanectví České republiky Avenida Pio XII, 22 - 24, 280 16, Madrid

Tel: +34 91 353 18 80

Email: madrid@embassy.mzv.cz


nebo také využít služby SLO:


Martin Kurka

Tel: +420 774 994 473


Použité foto: malagacf.com