06. 06. 2022 12:36

Travel guide k zápasu v Portugalsku

Červen se blíží a s ním i reprezentační utkání v Lize Národů UEFA. Po dvou domácích zápasech se český národní tým přesune do Portugalska. Pokud se chystáš podpořit českou reprezentaci přímo z lisabonského stadionu, přinášíme ti kompletní informace, které potřebuješ k cestě do Portugalska vědět.

Vstup do země 

Portugalsko a samotný Lisabon stále dodržuje některá epidemiologická opatření. Pro vstup do země je nutné předložit certifikát o ukončeném očkování nebo o prodělání nemoci v posledních 180 dnech nebo o negativním výsledku testu (RT-PCR test méně než 72 hodin / antigenní test méně než 24 hodin). 


Na některých místech, např. v hromadné dopravě, taxi službách nebo ve zdravotnických zařízení je stále nutné používání roušek či respirátorů. Na samotném stadionu ne. 


Podrobnější aktuální informace ke vstupu do Portugalska, spojené s opatřením Covid-19, najdeš na webových stránkách MZV ČR.

https://bit.ly/MZV_Lisabon


Praktické informace a doprava

Lisabon je hlavní a zároveň největší město Portugalska. Počet obyvatel přesahuje půl milionu a rozlohou je přibližně stejně velký jako např. český Liberec. Doprava po městě je tedy vcelku jednoduchá a můžete se zde v klidu pohybovat pěšky nebo využívat autobusy, tramvaje a metro. 


Pro využívání městské hromadné dopravy si nejprve musíte zakoupit kartičku Viva Viagem za 0,50 EUR a následně si na ni kupovat příslušné jízdenky buď na 60 minut nebo na 24 hodin. 60 minutová jízdenka stojí 1,50 EUR a 24 hodinová 6,40 EUR. Kartu Viva Viagem můžete zakoupit na všech nádražích, metru nebo trafikách. Platí v zóně L, tedy po celém Lisabonu. Kromě klasické MHD platí jízdenky i na lanové dráhy, kterých je po Lisabonu celkem 6 a vedou na turisticky zajímavá místa a také na výtah Santa Justa, který tě vyveze na lisabonskou stejnojmennou vyhlídku. Posledním dopravním prostředkem na který lze jízdenky využít je trajekt, kterým se můžete svézt např. po ústí řeky Tejo, ovšem za malý příplatek. Celodenní jízdenka včetně trajektu vyjde na 9,50 EUR.  


Pokud přilétáš na lisabonské letiště Portela (LIS), které se nachází přímo ve městě, lze využít služby MHD a kartičku VIVA Viagem si zakoupit rovnou na letišti. Metro jezdí v časech od 6:30 do 1:00. Při příletu či odletu v jiný čas, je nutné využít autobus nebo taxi, které vyjde z centra na zhruba 15 EUR. V Lisabonu funguje také služba UBER, která je o něco levnější než běžné taxi služby.


A jedna praktická rada, která se týká autobusů, všechny zastávky v Lisabonu jsou na znamení. Je tedy nutné na všech zastávkách při nástupu dát řidiči znamení a při výstupu stisknout tlačítko “STOP”. 

Pro plánování cest v Lisabonu můžeš využít stránku s jízdními řády a mapy metra: https://www.metrolisboa.pt/en/


Estádio José Alvalade 

Lisabon je město fotbalu a proto se zde nachází hned dva fotbalové stadiony světové úrovně. Jeden z nich je Estádio da Luz, domácí stadion týmu SL Benfica s kapacitou 65 tisíc diváků. Utkání mezi Portugalskem a Českem se ale odehraje na menším Estádio José Alvalade, který je domovským stadionem Sportingu CP a má kapacitu 50 tisíc diváků. 


Foto: Twitter/@selecaoportugal


Éstadio José Alvalade byl otevřen v roce 2003 a je oceněn pěti hvězdičkami UEFA. Odehrálo se zde i několik zápasů Mistrovství Evropy, takže samotná návštěva stadionu je pro fotbalové fanoušky zážitkem a je se rozhodně na co těšit.


Při vstupu na stadion platí obecná pravidla, tedy zákaz pyrotechniky, zbraní, vlastních lahví s pitím, vlastního jídla, alkoholu apod. Porušení těchto pravidel může mít za následek zákaz vstupu na stadion, vyvedení, pokutu nebo dokonce vězení. U vstupu jsou vždy prováděny prohlídky a kontrola osobních věcí.


Doprava ke stadionu

Stadion se nachází v městské čtvrti Alvalade nedaleko centra města a dostat se k němu lze třemi způsoby. Nejpraktičtější způsob je využití městské hromadné dopravy a to buď metra nebo autobusové linky. Poblíž stadionu se nachází autobusové nádraží Campo-Grande, kam vede městská, příměstská i regionální linka autobusů a také žlutá nebo zelená linka metra. Třetí možností je přijet na stadion autem a využít podzemní parkoviště pod stadionem za maximálně 7 EUR. Kapacita parkoviště je ale pouze 1315 míst. Je tedy pravděpodobné, že tento způsob může být při vyprodání stadionu komplikovaný a doporučujeme využít raději městskou hromadnou dopravu. Utkání Portugalsko x Česko

Utkání je naplánováno na 20:45 našeho času, tedy 19:45 času portugalského, neboť je v Portugalsku o hodinu méně než u nás. 


V Portugalsku, kde se český tým představí 9. června, budou stát vstupenky 255 korun. Pro příznivce české reprezentace budou vyhrazené sektory B7, B9, B11 a B13. Prodej byl ukončen 5. června.


Turistické informace

Lisabon je poměrně malé město ale za to s velkým množstvím turisticky zajímavých míst. Je to také přístavní město a ústí zde řeka Tejo. Turistická místa jsou rozmístěná i na místech, kam se nejsnadněji dostaneš trajektem, který doporučujeme vyzkoušet. Lodí tak dojedeš např. na místa jako je útes u města Almada se sochou Krista s vyhlídkou na Lisabon. Vyhlídek je v Lisabonu nespočet kvůli kopcovitému terénu. 


Rozhodně doporučujeme navštívit jednu z hlavních lisabonských atrakcí Castelo de Sao Jorge neboli pevnost Svatého Jiří a později sídlo portugalských králů. Hezké výhledy zaručí i vyhlídka Santa Justa v centru města, na kterou vede již zmiňovaný výtah. Centrum města je plné malebných uliček, kaváren, restaurací. 


Pokud seš fanoušek dobrého jídla a vína, doporučujeme navštívit čtvrť Bairro Alto, která je centrem hudebního stylu fado. Je to místo, kde kromě fotbalu zažiješ tu pravou portugalskou atmosféru s dobrým vínem a živou hudbou. Nezapomenout ale nesmíme ani na nejstarší a nejtradičnější městskou část Alfama typickou úzkými a strmými uličkami, které je nejlepší prohlédnout si zpoza tradičních žlutých tramvají.


Při prohlídce města by turistům neměly uniknout dvě významné stavby. Tou první je klášter Jeronymitů, v portugalštině Mosteriro do Jeronimos, který vznikla kolem rok 1500. Druhou významnou stavbou a symbolem města je unikátní Betlémská věž neboli Torre del Belém. Další atraktivní místa, které pravděpodobně při návštěvě města nepřehlédnete jsou dva mosty. Jeden, který se často zaměňuje s ikonickým Golden Gate Bridgde v San Franciscu je jeho menší dvojče most Ponte 25 de Abril. Druhým je most Vasco de Gama, který je se svými 12 kilometry nejdelší v Evropě.


Zajímavostí je v Lisabonu mnoho, proto doporučujeme kromě fotbalu navštívit i některé z výše zmíněných turistických míst. Většina z památek je zpoplatněna vstupem, ale nejedná se o nijak závratné částky. Ceny nejsou o moc vyšší než u nás. 


V restauraci utratíte za jídlo kolem 10 EUR a např. za jedno pivo pak kolem 2 EUR. Ušetřit se dá nakupováním v supermarketu nebo návštěvou místních pouličních bister, která jsou levnější než klasické restaurace. Ve všech obchodech a většině restaurací lze platit kartou. V případě výběru z bankomatu, nelze vybrat v celém městě více než 200 EUR, protože všechny bankomaty mají nastavený denní limit. Kvůli nevýhodnému kurzu ale nedoporučujeme využívat směnárny.  


Obecné informace a kontakty

V případě jakýchkoliv potíží či nebezpečí můžeš kontaktovat Policii na tísňové lince 112. Portugalsko nepatří mezi nebezpečné země, lidé jsou zde vesměs přátelští a milý. Nedoporučujeme se ale pohybovat po lisabonských sídlištích v nočních hodinách a raději si preventivně hlídat osobní věci, peníze a doklady. 


V nouzových případech je možné se také obrátit na Ambasádu České republiky, která sídlí na adrese:

Velvyslanectví České republiky Rua Pêro de Alenquer 14, 1400 294, Lisboa

Tel: +351 213 010 487

Email: lisbon@embassy.mzv.cz


nebo také využít služby SLO:


Martin Kurka

Tel: +420 774 994 473