01. 11. 2021 13:45

Supporter Liaison Officer

Pozice SLO neboli Supporters Liasion Officer není v našich fotbalových vodách příliš známá, přitom jde o důležitou roli ve fotbalovém prostředí. Zkratka SLO se dá přeložit jako kontaktní osoba pro fanoušky a má hlavní činnost v komunikaci mezi fanoušky, klubem, či reprezentací.

V našem případě má SLO české fotbalové reprezentace na starost komunikaci s aktivními členy fanklubu a dalšími organizátory fotbalových zápasů nejen v Čechách, ale i v zahraničí. 


U mezinárodních zápasů je již pravidlem, že probíhá spolupráce i s dalšími zahraničními subjekty, jako jsou fanouškovské skupiny ostatních reprezentačních týmů nebo mezinárodních organizací, mezi které například patří Football Supporters Europe (FSE) nebo SD Europe.


Další nedílnou činností je pomoc fanouškům v krizových situacích např. při zahraničních výjezdech. Díky komunikaci s ostatními kompetentními osobami mají fanoušci zprostředkované informace o navštěvovaných městech, zdejší fanouškovské kultuře, dopravě nebo o restauračních podnicích tak, aby se nedostali do žádného konfliktu.SLO se s fanoušky pravidelně potkává na utkáních, organizuje spolu s Fanklubem eventy jako třeba fanmatche, ale je s nimi také ve spojení přes sociální sítě. S fanoušky se zná, měl by mít jejich důvěru a na druhou stranu by měl být vždy po ruce a pomáhat fanouškům v maximální možné míře.


Celkové budování vztahu mezi oběma stranami, tedy fanoušků a klubu, je klíčovou součástí práce SLO. Jde především o bezpečnost a spokojenost fanoušků. Je v zájmu všech, aby všechny aktivity diváků a zápasy probíhaly klidně a bez násilí. K tomu má tato pracovní pozice jistě pomoci a cílem je, aby ji zavedly nejen národní týmy ale i všechny týmy klubové.


Martin Kurka


Martin Kurka, aktuální SLO českého národního týmu, má zkušenosti jak z klubového prostředí, tak již druhým rokem z prostřední reprezentačního. Od roku 2019 pracuje na pozici SLO v Bohemians 1905, což je v tuto chvíli jeden ze čtyř českých klubových týmů, které vidí v zavedení této pozice velký přínos. U klokanů je pozice SLO už delší dobu respektovanou součástí práce s fanoušky a další kluby se přidávají.


Od malička jsem velký fanoušek fotbalu. Na tribuny mě přivedl táta na začátku 80. let, kdy jsme spolu chodili na všechny stadiony a zápasy v Praze. Táta nebyl nikdy vyhraněný fanoušek jednoho klubu, tak takže jsem si musel vybrat svůj klub sám. Nejvíc mě to bavilo v Ďolíčku. Krásný dres Bohemians, úžasný stadion a skvělí hráči. Zápasy na Bohemce měly vždy kouzlo. Takže jsem klokan.“Od roku 2020 je Martin u národní reprezentace, kde je ve spolupráci hlavně právě s Fanklubem Repre a klade si za cíl zlepšit atmosféru na zápasech českého týmu, přivést do ochozů větší počet aktivních skupin fanoušků a celkově divákům zlepšit zážitek ze zápasů repre.


“Nejdůležitější role SLO u reprezentace je z mého pohledu být jakýmsi „mostem“ mezi fanoušky a národní federací, pořadateli, security nebo policií. Dialogem vždy hledat rozumný kompromis a řešení ve sporných situacích pro všechny zainteresované osoby na zápasech a celkově ve fotbalovém prostředí. Vím, že nás čeká hodně práce a zlepšení nenastane hned, ale věřím, že jsme na dobré cestě. Již dnes se nám podařilo propojit část aktivních fanoušků. Vzájemná komunikace by mohla mít zásadní vliv na zlepšenou atmosféru v kotli a celém stadionu. Názory fanoušků musí být slyšet a SLO je ideálním prostředníkem pro takovou komunikaci směrem k národní federaci.“


Kontakt

Martin Kurka

E-mail: fans@fanklubrepre.cz

Telefon: +420 774 994 473