05. 01. 2021 15:05

Soupeři repre v kvalifikaci mistrovství světa

​Hned pár dní po odehrání posledního kola Ligy národů všechny týmy netrpělivě čekaly, jaký bude jejich další reprezentační program. V roce 2021 se odehraje kromě posunutého mistrovství Evropy také kvalifikace na mistrovství světa 2022. Los kvalifikačních skupin proběhl 7. prosince a Česká republika do své skupiny E dostala velmi přijatelné soupeře.​

Estonsko (24. 3. 2021, 16. 11. 2021)

První soupeř, který čeká na český národní tým v rámci kvalifikace mistrovství světa 2022 je Estonsko. Pobaltský stát, se kterým jsme se dosud potkali teprve třikrát. První dvě vzájemná utkání se uskutečnila v rámci kvalifikace na Euro 2000 a třetí zápas, přátelský, se odehrál v roce 2004. Ve všech případech si Estonci od českého týmu odnesli porážku minimálně o dva góly. Kromě vzájemné bilance hovoří jasně v náš prospěch i aktuální forma týmu. Estonsko nedokázalo zvítězit už v 16 zápasech v řadě a poslední vítězství si připsalo v březnu roku 2019 v přátelském utkání proti Gibraltaru.

Aktuálně Estonsko odehrálo v Lize národů UEFA Ligu C, kde skončilo na čtvrtém místě, a bude tak bojovat o udržení. Před vzájemnými zápasy nás tyto předpoklady staví do role jasného favorita. Estonský tým nenabízí ani žádné zvučné jméno v sestavě. Většina hráčů nastupujících za reprezentaci hraje nejvyšší estonskou ligu a téměř polovina týmu hraje za nejúspěšnější tým Estonska, Floru. Jednou z výjimek je osmnáctiletý gólman Karl Hein, který aktuálně působí v londýnském Arsenalu. V Premier League sice ještě nenastoupil, ale v národním týmu je brankářskou jedničkou a pravděpodobně o něm ještě uslyšíme.

První zápas s tímto soupeřem a zároveň první zápas kvalifikace se odehraje 24. března 2021 na půdě Estonska, odveta na domácím hřišti se bude konat až v podzimní části, konkrétně 16. listopadu.

Belgie (27. 3. 2021, 5. 9. 2021)

Jistě nejobávanější soupeř v naší skupině a také jeden z adeptů na celkové vítězství šampionátu. Belgie je aktuálně na prvním místě žebříčku FIFA, což ji staví do role jasného favorita jak v zápasech s Českou republikou, tak na celkové umístění v kvalifikační skupině. I přes tyto předpoklady budou chtít čeští fotbalisté Belgii přímý postup z tabulky znepříjemnit.

Tomu, že by nemuselo jít o nemožné, nasvědčuje naše vzájemná bilance zápasů, která je zcela vyrovnaná. Ze sedmi zápasů, které Česká republika s Belgií odehrála, tři vyhrála, tři prohrála a v jednom remizovala. Ve většině případů šlo jen o přátelská utkání, která se odehrála před několika lety. Dva z těchto sedmi zápasů byly součástí kvalifikace na MS a bohužel oba skončily jednogólovým rozdílem ve prospěch Belgie. Spíše než bilance z minulosti vypovídá o aktuální síle Belgie její sestava.

Romelu Lukaku, Eden Hazard, Kevin De Bruyne nebo Dries Mertens, čtveřice útočníků, kterou jistě nemusíme dlouze představovat. Hráči, kteří pravidelně nastupují ve svých velkoklubech v Premier League, Bundeslize nebo Serii A a střílí góly i v těch nejprestižnějších zápasech. Ale i další jména v sestavě mají svůj zvuk - Toby Alderweireld z Tottenhamu, Youri Tielemans z Leicesteru nebo Thibaut Courtois, který je jedničkou v brance Realu Madrid. První utkání je na programu 27. března 2021 na domácím hřišti, odveta 5. září 2021 v Belgii.

Wales (30. 3. 2021, 8. 10. 2021)

Wales je soupeř, který v poslední době stoupá výkonnostně vzhůru a dá se tedy čekat, že pořádně prověří kvality české reprezentace. První vzájemné měření sil je na programu v závěru březnového repre srazu, odveta je naplánovaná na 8. října 2021. S Walesem se Češi utkali poprvé v roce 2002 v přátelském utkání, které skončilo bezbrankovou remízou. Druhý vzájemný zápas se odehrál v roce 2006 v rámci kvalifikace na EURO a skončil vítězstvím ČR 2:1. Třetí zápas o rok později skončil opět remízou.

O motivaci mají ale hráči Walesu postaráno. Na světový šampionát se kvalifikovali naposledy v roce 1958 a letos po více než 60 letech mají k zopakování tohoto úspěchu k dispozici skvělý tým.

Nejznámějším hráčem na soupisce je jistě útočník Tottenhamu Gareth Bale, vedle něj pravidelně nastupuje např. Daniel James z Manchesteru United nebo David Brooks z Bournemouthu. Bohaté zkušenosti navíc může svému týmu předat kouč Ryan Giggs. Světově uznávaný fotbalista, který dvakrát vyhrál Ligu mistrů, třináctkrát Premier League a osmkrát získal anglický pohár.

Bělorusko (2. 9. 2021, 11. 10. 2021)

Jediný soupeř, se kterým se český národní tým utká poprvé až v podzimní části. Běloruský fotbalový tým na podzim v rámci Ligy národů obhájil své místo v Lize C a Češi by tedy měli být ve vzájemném měření sil favority.

Vzájemná bilance čtyř odehraných zápasů jasně hovoří ve prospěch českého týmu. S Běloruskem jsme se utkali v historii čtyřikrát a vždy během kvalifikace na mistrovství Evropy a všechny tyto zápasy skončily naším vítězstvím o dva góly. První zápas s Běloruskem nás čeká 2. září 2021 doma a druhý o měsíc později 11. října v Bělorusku.