14. 01. 2022 15:30

S repre na sever! Představení Friends Areny

V březnu čeká českou fotbalovou reprezentaci jeden z nejdůležitějších zápasů posledních let. 24. března nastoupí ve Švédsku v rámci baráže mistrovství světa, které se odehraje na konci letošního roku v Kataru. Utkání se odehraje sice za více než dva měsíce, pokud ale přemýšlíš o březnové návštěvě Stockholmu a podpoře českého týmu přímo na místě, přečti si zajímavé informace o stadionu, na kterém se barážové utkání odehraje.

Jako nenasazený tým se čeští fotbalisté se švédskými utkají na jejich domácím hřišti, konkrétně na největším stadionu ve Skandinávii, kterým je multifunkční Friends Arena nacházející se v Solně, severním předměstí hlavního města Stockholmu. Je to jedna z nejmodernějších arén na světě, která podle UEFA patří do nejvyšší kategorie stadionů.


Friends Arena byla postavena v roce 2012. První fotbalové utkání, které se na tomto stadionu odehrálo bylo přátelské utkání mezi  Švédskem a Anglií. Tento zápas nebyl zajímavý jen konečným výsledkem (4:2 pro Švédsko), o který se svými čtyřmi góly postaral hlavně Zlatan Ibrahimović, ale také diváckou návštěvou, která nebyla od té doby překonána. Utkání na vlastní oči sledovalo 49 967 diváků, což je těsně pod hranicí maximální kapacity, která ve Friends Areně činí 50 653 diváků. Friends Arena nabízí všem divákům nerušený výhled ze všech sedadel a také zatahovací střechu, jejíž vysunutí a zatažení trvá pouhých 15 minut. U střechy stadionu je upevněna multifunkční kostka se čtyřmi obrazovkami o velikosti 65m2


Přístup do Friends Areny

Friends Arena leží poblíž vlakové stanice Solna, kam se jak z letiště, tak z centra města dostaneš vlaky číslo 40, 41 či 42. Samotná hala je pak od stanice asi 10 minut pěšky.

Přímo k hale se můžeš dostat i modrou linkou metra (č. 11), která jezdí z centra města na zastávku Solna Centrum nebo Näckrosen

Ke stadionu se také dostaneš  autobusy č. 502 nebo 505, které tě dovezou na zastávku Arenan/Friends Arena. Cesta trvá cca 20 minut. Autobusy však nejezdí tak často a v předvečer zápasu se dá očekávat složitá dopravní situace. Proto  doporučujeme cestu vlakem na zastávku Solna.


Vstupenky

Při vstupu na stadion stačí platnou vstupenku předložit pouze pomocí mobilního telefonu. Doporučujeme však, aby sis pro usnadnění vstupu vytiskl nebo alternativně stáhl vstupenku jako soubor PDF a před skenováním zvýšil jas obrazovky. Nedoporučuje se pořizování snímku obrazovky, protože to zhoršuje kvalitu obrázku a ztěžuje skenování.


Informace o nákupu vstupenek na utkání připravujeme.


Aktuální opatření

V tuto chvíli není utkání o postup na MS 2022 výrazně ohroženo, přesto jsou jasně stanovena pravidla, která je při vstupu a následně i uvnitř Areny zapotřebí dodržovat! Podrobnější informace nejen týkajících se opatření na stadionu, ale také vstupu do země, připravujeme v podrobném travel guide, který zveřejníme v nejbližších dnech.  


Co si nesmím vzít do Areny?

Na stadion není dovoleno vnášet jakékoliv předměty, které by mohly způsobit poškození jak samotné arény, tak návštěvníků. 


Mezi takové předměty patří:

  • zbraně, 
  • pyrotechnika,
  • vlastní lahve s pitím,
  • jídlo,
  • objemné tašky,
  • deštník (místo něj si vezmi pláštěnku),
  • kamera (jak profesionální, tak videokameru)
  • fotoaparát


Naopak si na stadion můžeš vzít fanouškovské předměty, samozřejmě ne jiné než aktuálně hrajících týmů, včetně vlajek, ale pouze s tyčemi z měkkého plastu.


Ve Friends Areně lze platit pouze platební kartou!

Foto: friendsarena.se