19. 01. 2022 13:02

Rozhovor s Václavem Vlčkem

Václav Vlček je zastupitel městské části Prahy 10 a mimo jiné i fanoušek Švédska a klubu Hammarby IF. A právě on nám poodhalí, jaké to je žít v této zemi a kam například vyrazit za kulturou. Fanoušci, kteří mají v plánu podpořit národní tým v barážovém utkání, určitě ocení tyto informace.

Ve Švédsku jsi dlouhou dobu žil a jsi jeho velkým fanouškem, mohl by ses fanouškům krátce představit?

Ahoj, jmenuji se Venca a ve Švédsku jsem žil celkem zhruba rok. Půl roku na jaře 2015, půl roku na podzim 2016. Za tu dobu jsem pobýval na úplném jihu Švédska, v okolí Stockholmu i na západním pobřeží u Göteborgu. Díky mírné znalosti švédštiny jsem rychle zapadnul, našel si místní kamarády, a tak zároveň mou švédštinu výrazně zlepšil. Jelikož jsem fanoušek fotbalu, většina mých švédských kamarádů pochází z fotbalového prostředí. Před covidem jsem do Švédska jezdil poměrně pravidelně a kamarádi jezdili naopak často do Čech. Naposledy jsem však Stockholm navštívil na konci února 2020, tedy přesně v době, kdy se ve Švédsku i v České republice objevily první případy nákazy.


Za nedlouho nás čeká se Švédskem důležitý barážový duel o postup na MS 2022. Jak se na tento zápas těšíš? Co od zápasu očekáváš?

Na zápas se těším, i když se na něj asi z pracovních důvodů osobně nepodívám. Střetnutí Švédska s Českem prakticky v jakémkoliv sportu je vždycky záminkou k tomu, abychom si se švédskými kamarády vyměnili pár zpráv. Zápas to podle mého názoru nebude lehký. Jde o baráž, hraje se na jedno vítězství, navíc venku a se soupeřem, který nám nedá nic zadarmo. 


Co mohou čeští fanoušci očekávat od švédských fanoušků?

Stejně jako u nás bývá atmosféra při zápasech národního týmu o něco vlažnější než při ligových utkáních. Švédové podle mě vyprodají Friends Arenu a možná i příjemně překvapí. Asi každý z nás si konec konců vzpomíná na „žlutou vlnu“, která v roce 2015 zaplavila Českou republiku během mistrovství světa jednadvacítek.


Máš pro naše fanoušky nějaké rady a tipy? 

Dobře se oblečte a nepijte alkohol – ušetříte (smích).


Je něco, co by měl každý fanoušek ve Stockholmu stihnout kromě zápasu? 

Stockholm je krásné město a samotné centrum není příliš velké. Proto navrhuji procházku z mého oblíbeného ostrova Södermalm (např. ze zastávky metra Medborgarplatsen) přes vyhlídku Mariaberget, Staré město (Gamla Stan) až k radnici na ostrově Kungsholmen nebo naopak přes Strandvägen na ostrov Djurgården. Zde můžete navštívit námořní muzeum Vasa, které je nejnavštěvovanějším muzeem ve Švédsku. Ano, dokonce navštěvovanějším než muzeum skupiny ABBA. Sportovní fanoušci by pak určitě neměli minout bývalý olympijský stadion z roku 1912 nebo hokejovo-fotbalové duo Globen Arena-Tele 2 Arena, které se nachází na jihu města.


Jací jsou fanoušci ve Švédsku? Dokázal bys českým fanouškům přiblížit švédskou fotbalovou kulturu?

Fanouškovská scéna se ve Švédsku dělí zhruba na pět top táborů (ze tří největších měst) a zbytek, který asi není nutné zmiňovat. Mezi zmíněných top five patří hned tři týmy ze Stockholmu – AIK, Djurgården a Hammarby. Jedná se o velké tábory, které dokáží konkurovat i v mezinárodním srovnání. Průměrnou návštěvnost mají vyšší než špička české ligy, prezentují se velkými, efektními choreografiemi a ve svých řadách mají fanoušky veškerého ražení. Samotný zápas asi nijak organizovaně nenavštíví, ale z města určitě nezmizí. Každý návštěvník z Čech by to měl mít paměti.


Přál bys postup více Čechům nebo Švédům?

Přeji Čechům, ale vsadil bych si popravdě spíše na Švédy.


A tvůj tip na přesný výsledek zápasu? 

Tyhle tipy mi moc nejdou, ale myslím, že moc branek nepadne a domácí zvítězí o gól. Rád se ovšem spletu (smích).