13. 08. 2020 12:40

Reprezentanti v průběhu měsíce července

​Červenec běžně nebývá ve fotbalovém světě tím nejsledovanějším měsícem v roce, všechny fotbalové ligy i evropské poháry již mají svůj vrchol za sebou a týmy se připravují na novou sezonu. Letos byla však z pochopitelných důvodů situace naprosto odlišná a sedmý měsíc roku se stal naopak obdobím, ve kterém ​se událo mnoho zajímavého.

Výkony reprezentantů

Finálová kola přinesla v domácí lize, ale i v zahraničních soutěžích, několik skvělých výkonů českých hráčů. Hned první červencový den pomohl Tomáš Souček svým gólem k výhře svému West Hamu nad Chelsea. V zápase mohl skórovat dokonce dvakrát, ale videorozhodčí jeden gól Tomášovi neuznal. Chuť si ale spravil o čtyři dny později, kdy přidal další gól do sítě Newcastlu. Ten samý den se dařilo nejen Tomášovi, ale i Liborovi Kozákovi, jenž se díky dvěma gólům vyhoupl na čelo tabulky střelců a také Filipovi Novákovi, který k vítězné brance na hřišti Galatasaray přidal v průběhu měsíce ještě další dvě branky.

Ke konci měsíce předvedl ještě fantastický výkon další český reprezentant. Milan Škoda dal nejprve dvě branky v předposledním ligovém kole, čímž Rizesporu zajistil místo v nejvyšší turecké lize i pro další sezonu, v posledním kole Rizespor sice prohrál na půdě Fenerbahce, ale i v tomto zápase Milan Škoda skóroval a dosáhl v Turecku na svůj desátý ligový gól. Bohužel přišla také jedna nemilá zpráva ze španělské La Ligy. Při domácím zápase s Eibarem si ošklivě poranil koleno gólman Sevilly Tomáš Vaclík.

Události

Hned úvodní červencový den byl pro několik českých reprezentantů ve znamení oslav. Ve finále domácího poháru Sparta přetlačila Liberec na jeho hřišti 2:1, a po šesti letech se mohla radovat ze zisku trofeje. A spolu s ní i Bořek Dočkal, Libor Kozák, Ladislav Krejčí nebo Martin Frýdek. O dva dny později pak fanoušci českého fotbalu museli přijmout zprávu o konci kariéry Milana Baroše. Nejlepší střelec EURO 2004, který působení v reprezentaci ukončil již v roce 2012, se nyní s profesionálním fotbalem rozloučil definitivně.

Pominout pak samozřejmě nelze mistrovské oslavy Slavie, která obhájila loňský titul ve FORTUNA:LIZE a v jejímž dresu slavili také reprezentanti Ondřej Kolář, Jan Bořil, Vladimír Coufal, Lukáš Masopust, Ondřej Kúdela a Petr Ševčík. V červenci přichází také skvělá zpráva i z ženské fotbalové reprezentace, kde došlo na velký přestup. Ve stopách právě Tomáše Součka se vydala Kateřina Svitková, jež vyměnila sešívaný dres za barvy kladivářů z West Hamu.

24. července se pak potvrdilo to, co již bylo dlouho na spadnutí. West Ham uplatnil na Tomáše Součka opci, a ten se tak definitivně stal jeho hráčem a vysloužil si smlouvu na další čtyři roky. Zároveň jde o nejdražší přestup českého hráče z domácí soutěže.

UEFA, EURO

Národní tým už zná program pro zbytek tohoto roku. Hlavní zápasový program vyplní duely Ligy národů, kterou svěřenci kouče Šilhavého zahájí 4. září na Slovensku, o tři dny později se pak představí doma proti Skotsku. Volné termíny vyplní dvojice přátelských utkání na Kypru a v Německu. Německo se tedy stává po Brazílii a Anglii během krátké doby dalším velkým soupeřem se kterým změříme síly. Kompletní podzimní program najdete v kalendáři zápasů.

Narozeniny reprezentantů

2.7. - Martin Klein - 36 let
4.7. - Tomáš Přikryl - 28 let
5.7. - Ladislav Krejčí - 28 let
5.7. - David Rozehnal - 40 let
6.7. - Milan Švenger - 34 let
7.7. - Michal Daněk - 37 let
7.7. - Jan Laštůvka - 38 let
19.7. - Pavel Kuka - 52 let
19.7. - Patrik Gedeon - 45 let
19.7. - Lukáš Kalvach - 25 let
25.7. - Adam Hložek - 18 let
26.7. - Štěpán Vachoušek - 41 let
29.7. - Lukáš Jarolím - 24 let

Tento měsíc oslavilo narozeniny dohromady třináct českých fotbalových reprezentantů. Prvním z nich byl 2. července Martin Klein, který oslavil 36 let a který nastoupil za český národní tým sice pouze jednou, ale i tak s ním musíme počítat mezi reprezentanty. První červencový víkend se ale nesl v duchu narozeninových oslav u mnoha dalších hráčů. 28 let oslavil 4.7. Tomáš Přikryl a o den později stejný věk Ladislav Krejčí. Jediné kulaté narozeniny, konkrétně 40. oslavil v červenci hráč se šedesáti starty za český národní tým. A není jím nikdo jiný než obránce David Rozehnal. Po něm oslavili své narození i další fotbalisté, Milan Švenger (34), Michal Daněk (37) a Jan Laštůvka (38). Největší počet svíček na dortu měla minulý měsíc legenda českého fotbalu Pavel Kuka, který oslavil své 52. narozeniny. Dalšími oslavenci byli Patrik Gedeon (45), Lukáš Kalvach (25), Štěpán Vachoušek (41) a Lukáš Jarolím (24 let). Mezi dospělými musíme také přivítat i talentovaného sparťanského útočníka Adama Hložka, který dovršil osmnáct let 25. července.

Historické okénko

• 9. července 1960 na Mistrovství Evropy Československá reprezentace zdolala v boji o 3. místo tým Francie 2:0
  • 1. července 2004 národní tým podlehl v semifinále EURO 2004 Řecku 0:1 a získal bronzové medaile