24. 06. 2020 16:16

Reprezentace Za Lužánkami

Jsou součástí brněnské sportovní historie. Legendární stadion, kam se vešly dnes těžko představitelné návštěvy v řádech několika desítek tisíc fanoušků, už téměř dvacet let chátrá. Jestli se na jeho stařičký trávník vrátí fotbalisté a do polorozpadlých ochozů diváci, zůstává zatím nevyjasněno.

Fotbalový stadion Za Lužánkami se nachází v druhém největším městě České republiky v městské části Brno Královo Pole. Do roku 2001 byl tento stánek domovským sídlem místního klubu FC Zbrojovka Brno. Dnes bohužel patří na seznam zchátralých a uzavřených stadionů. Kompletní rekonstrukce měla začít v roce 2018 a být dokončena 2021. Stále se však Za Lužánkami nic neděje z důvodu vleklých soudních sporů. Brněnští fanoušci považují tento stadion za legendární a nedají na něj dopustit. Od roku 1953 navštěvovalo zápasy až 50 tisíc diváků. Stadion byl postaven s kapacitou 6 500 míst k sezení a 43 500 míst ke stání. V 70. letech byla přistavěna další tribuna, díky které se stadion Za Lužánkami stal největším v celém bývalém Československu. V roce 1990 se areál fotbalového stadionu dostal do vlastnictví bývalého hokejisty Lubomíra Hrstky. Ten se však brzy zadlužil a na financování již tehdy zanedbané stavby již nezbyly prostředky, což způsobilo objektu velkou újmu.

Do té doby byl brněnský kolos jedním z nejnavštěvovanějších sportovních zařízení v celé zemi. Vysoké návštěvy zde nebyly výjimkou. Například přátelské utkání Československa s Argentinou v roce 1961 sledovalo živě na stadionu 40 tisíc diváků. Česká republika jako samostatný stát stihla v Brně odehrát pouze jediný zápas a to v roce 1995 s Finskem, kdy toto přátelské utkání skončilo jasnou výhrou pro domácí tým 4:1.

Český národní tým má tak z Brna jasnou zápasovou bilanci, 1 zápas, 1 výhra. Za to, aby se v Brně odehrála ještě někdy další reprezentační utkání bojovalo mnoho fanoušků, i známí fotbalisté jako např. Petr Švancara, který je odchovancem místní Zbrojovky Brno. Jestli bude staré Lužánky obnoveny do původního stavu, bude opraven sousední stadion Srbská, nebo v Brně vyroste zcela nová aréna, zůstává otázkou.