29. 07. 2020 16:35

Reprezentace ve Štruncových sadech

Nejzápadnější český ligový stadion. To jsou Štruncovy sady, dnes Doosan Arena, domov plzeňské Viktorie, který si v posledních letech oblíbila i Česká fotbalová reprezentace.

Po bezgólovém prvním poločase přišla studená sprcha. Dalekonosná hlavička zkraje vápna skončila ve Vaclíkově brance. Český národní tým měl namále. Nebyla ohrožena jen stoprocentní vítězná bilance v pivovarnickém městě, ale především účast na EURO. Zbývaly čtyři desítky minut a fanoušci napjatě čekaly, co bude dál.

Dominantou stadionu, který byl otevřen v roce 1955, je dodnes vysoká dvoupatrová tribuna tyčící se vysoko nad okolní zástavbou. Vše okolo ní se během poslední dekády proměnilo k nepoznání. Legendární místo, takzvaná Brána borců, která se dlouhá desetiletí vyjímala naproti hlavní tribuně, se ocitla mimo nově zrekonstruovanou arénu. Pryč je atletický ovál a samotné hřiště bylo přisunuto blíže k očím diváků sedícím „na hlavní“.

Důvodů, proč došlo k proměně a modernizaci letitého stadionu, je možná více, ale ten hlavní vězí ve sportovním vzestupu Viktorie Plzeň. Ta nyní působí v moderní aréně s kapacitou 11 700 diváků.

Prvním utkáním národního týmu na nově zrekonstruovaných Štruncových sadech bylo v říjnu 2012 vítězné střetnutí s Maltou, následované výhrami nad Islandem, Kazachstánem. Pětigólový příděl si z Plzně odvezlo San Marino, ale vrchol přišel v listopadu 2019. Klíčový zápas proti houževnatému Kosovu sledaly napěchované tribuny. Ty po změně stran zchladil svou trefou Nuhiu, ale dechberoucí závěr zápas patřil přeci jen českému týmu, který díky gólům Krále a Čelůstky vybojoval vytoužené postup na evropský šampionát.