07. 08. 2020 13:47

Reprezentace v Uherském Hradišti

Česká fotbalová reprezentace se sice v Uherském Hradišti představila jen třikrát, vždy se tam však mohla spolehnout na skvělou atmosféru a podporu fanoušků. V dalším díle našeho seriálu si představíme Městský stadion Miroslava Valenty.

Stadion pojmenovaný podle svého největšího budovatele a iniciátora sportovního klubu v Uherském Hradišti, Miroslava Valenty, je domácím prostředím prvoligového klubu 1. FC Slovácko. Historicky první zmínky o tomto stánku, největším ve Zlínském kraji, pochází už z roku 1926 a v roce 1929 už na něm stála první dřevěná tribuna. Ta zde vydržela až do konce 80. let, kdy byla nahrazena železobetonovou, s kapacitou přes 11 tisíc diváků. Poslední rekonstrukce stadionu upravila kapacitu na současných 8 000 diváků. Tím se stadion Miroslava Valenty kapacitně řadí na 12. místo v republice.


Na uherskohradišťském stadionu se dosud odehrály tři reprezentační utkání. Nejprve jedno přátelské, poté kvalifikace na MS 2010 a naposledy si národní tým na stadionu Slovácka odbyl premiéru v nové evropské soutěži, Lize národů UEFA.První zápas se zde odehrál 16. srpna 2006 a Česká republika v něm bohužel podlehla Srbsku 1:3. Výsledek přátelského utkání ale významem přebil fakt, že se zároveň jednalo o poslední reprezentační vystoupení legendy českého fotbalu, Pavla Nedvěda. Podobně významný byl tento duel i pro Srbsko, jelikož vůbec poprvé nastoupilo pod hlavičkou samostatného státu. Do do té doby hrála zápasy společná reprezentace Srbska a Černé Hory.


V druhém zápase na tomto stadionu si už národní tým spravil chuť, když 9. září 2009 v kvalifikaci na mistrovství světa porazil San Marino vysoko 7:0 a Milan Baroš se blýskl hned čtyřmi góly. V zatím posledním utkání v Uherském Hradišti se Češi utkali s týmem Ukrajiny, která zdolala náš tým 2:1.


Ačkoli má tedy reprezentace na stadionu Miroslava Valenty zatím zápornou bilanci - jednu výhru a dvě porážky, mohla se zde vždy spolehnout na skvělou fanouškovskou podporu a vyprodané hlediště. Dohromady zápasy navštívilo celkem 24 tisíc diváků.