16. 09. 2020 12:12

Reprezentace v Edenu

Stadion Eden, oficiálním názvem Sinobo Stadium, je domovem klubu SK Slavia Praha a podle mnoha měřítek také nejmodernějším a nejkvalitnějším stadionem na území České republiky. Není tedy divu, že si jej reprezentační tým dlouhodobě volí pro svá důležitá mezinárodní klání.

Otevřen byl na jaře roku 2008 a od té doby stihl hostit dvanáctku zápasů národního týmu. Tím úplně prvním bylo přátelské utkání proti Litvě, na kterém 14 000 diváků sledovalo vítězství českého týmu 2:0. Od té doby byl stadion v pražských Vršovicích součástí každého kvalifikačního cyklu nevyjímaje boje o MS 2010, EURO 2012, MS 2014, EURO 2016, MS 2018 a EURO 2020.

Nemusíme zabíhat příliš hluboko do minulosti, abychom si připomněli některá nezapomenutelná utkání, která se v Edenu odehrála. Například na podzim 2018 zde český tým, nově pod taktovkou Jaroslava Šilhavého, přemohl houževnaté Slováky zásluhou gólu Patrika Schicka. V březnu loňského roku byl Sinobo Stadium svědkem velkého fotbalového svátku. V rámci přátelského zápasu se na jeho trávníku představil výběr Brazílie, proti kterému předvedli čeští reprezentanti důstojný výkon korunovaný vedoucím gólem Davida Pavelky. Po závěrečném hvizdu se však nakonec z výhry radovali „Kanárci“.

Prozatím posledním mezinárodním zápasem konaným v Edenu byl mnohokrát vzpomínaný duel proti Albionu. Vítězný gól Zdeňka Ondráška ze závěru utkání si pravděpodobně pamatují všichni. Díky tomuto velkému úspěchu se národní tým výrazně přiblížil k vysněnému postupu na mistrovství Evropy, který definitivně stvrdil o měsíc později proti Kosovu.

Díky tomuto vítězství se celková zápasová bilance v Edenu překlopila na stranu českého týmu v poměru 5 výher, 3 remíz a 4 porážek.