07. 07. 2020 13:04

Reprezentace na Letné

Tribuny arény na Letné viděly nespočet slavných zápasů ať už o postup na mistrovství světa, nebo Evropy. Pojďme si připomenout historii reprezentačních zápasů konaných na dohled Pražského hradu.

Jeden z nejikoničtějších fotbalových stánků v České republice a domácí hřiště klubu AC Sparta Praha, to je stadion na pražské Letné, který v současnosti nese oficiální sponzorský název Generali Česká pojišťovna Arena.

Původní stadion je v provozu od roku 1917, kdy jeho kapacita dosahovalaaž 45 tisíc diváků. Smutným dnem pro tuto stavbu byl 10. duben 1934, kdy vyhořela hlavní tribuna. Následná obnova trvala tři roky a nově postavená tribuna slouží dodnes. Nejzásadnější rekonstrukce proběhla v letech 1967 - 1969, kdy stadion dostal zcela nový kabát, který jej opticky kompletně uzavřel a stala se z něj jedna z nejmodernějších arén v Evropě té doby s kapacitou dosahující téměř 35 tisíc lidí. Další modernizace proběhla až v roce 1994, kdy se kapacita snížila na 21 tisíc diváků, protože všechna místa ke stání byla nahrazena sedačkami. Další úpravy jako vyhřívaný trávník, bezbariérový přístup a další bezpečnostní požadavky způsobily další snížení kapacity na současných 18 185 diváků.

Česká reprezentace na Letné odehrála neuvěřitelných 45 domácích zápasů, což je nejvíce ze všech stadionů v České republice. Český národní tým zde sehrál utkání ze všech kvalifikačních cyklů o postuop na mistrovství Evropy a světa. Některé zápasy rozhodně stojí za zmínku. První se zde odehrál v dubnu roku 1995, kdy v kvalifikaci na EURO 1996 český tým senzačně porazil Nizozemsko 3:1. Od té doby Česká republika hrála na pražské Letné své domácí zápasy pravidelně i s těmi nejlepšími týmy světa jako je Španělsko, Itálie nebo Německo. První domácí porážka přišla až v šestém zápase při kvalifikaci na MS 1998 s tehdejší Jugoslávií výsledkem 1:2, což bylo jediné zaváhání na několik dalších let. Dobré výsledky přilákaly i fanoušky a v roce 1999 v kvalifikačním zápase na EURO 2000 padl reprezentační návštěvnický rekord, když utkání s Faerskými ostrovy sledovalo z tribun 21 362 diváků.

Češi přivítali na Letné i nevšední týmy jako např. Trinidad a Tobago nebo výběr Spojených států amerických. Zatím posledním reprezentačním vystoupením v Generali aréně, bylo přátelské měření sil se Severním Irskem, který Češi bohužel prohráli 2:3.Celková zápasová bilance ale stále hovoří ve prospěch českých fotbalistů.

Ze 45 zápasů zde národní tým zaznamenala 26 výher, 7 remíz a 12 proher. Během všech střetnutí vstřelila Česká republika 77 branek a obdržela jich 33. Velmi pěkné je také číslo celkové návštěvy reprezentačních utkání, které dosahuje více než 640 tisíc diváků.