17. 07. 2020 10:07

Reprezentace na Andrově stadionu

Nezaměnitelný fotbalový stánek s charakteristickou obloukovou tribunou. To je Andrův stadion na Hané, který si především v poslední době oblíbila i Česká fotbalová reprezentace.

Domácí stadion týmu SK Sigma Olomouc, kterému položil základní kámen olomoucký obchodník a mecenáš Josef Ander. Podnikatel, který za první republiky disponoval na Olomoucku značným jměním, velký fanoušek sportu a fotbalu zvláště. Díky své vášni byl ochotný do sportu investovat a založil v Olomouci sportovní areál, kde nechal postavit především fotbalový stadion, dříve známý jako Stadion Míru, dnes ale nese oficiální název Andrův stadion. Budovat se začal v roce 1938 a cílem bylo postavit moderní fotbalový stadion, který pojme 20 tisíc diváků. Jeho dominantou byla velká železobetonová tribuna. Během druhé světové války si v útrobách stadionu vojáci zřídili muniční sklad, který byl později vyhozen do povětří a s ním šla k zemi i část Androva stadionu. Stavba prošla několika rekonstrukcemi, poslední úprava byla dokončena v roce 2010. V současnosti má stadion nižší kapacitu, která je nyní 12 566 diváků. V budoucnu může toto číslo povyrůst vzhledem k plánovaným renovacím a rozšířením některých tribun. Další rekonstrukce by mohly olomoucký stadion povýšit mezi nejmodernější arény na našem území.

Protože je Andrův stadion šestým největším stadionem v ČR, neminula ho některá zajímavá reprezentační utkání. Za zmínku stojí například kvalifikační zápasy o účast na EURO 2004, kdy národní tým vyhrál nad Moldavskem vysoko 5:0, rovněž kvalifikační boj o MS 2006 proti Arménii 4:1, nebo v zatím posledním zápase hraném v Olomouci proti Černé Hoře 3:0. Andrův stadion ale také hostil i zajímavá přátelská utkání, například v roce 2002 se Slovenskem. Zápas vyhráli Češi 4:1 zásluhou dvou branek Tomáše Rosického a Jana Kollera, který vstřelil svůj 20. reprezentační gól a navíc se v tomto utkání poprvé před domácími fanoušky ukázal v bráně Petr Čech.

Dříve se stadion pyšnil například prvním vyhřívaným trávníkem v ČR. Cílem klubu jsou další modernizace, i když už v tuto chvíli splňuje všechny podmínky UEFA pro pořádání pohárových a reprezentačních zápasů. Fanoušci z východní části České republiky tak určitě budou v budoucnu jistě potěšeni dalšími zápasy národního týmu na Andrově stadionu.