30. 11. 2020 13:35

Repre v Českých Budějovicích

Stadion na Střeleckém ostrově v Českých Budějovicích patří do kategorie fotbalových stánků, na kterých se národní tým představil pouze jednou. A jelikož to bylo představení vítězné, patří zároveň do skupiny stadionů, na kterých má reprezentace stoprocentní vítěznou bilanci.

Historie názvu sahá až do 14. století, kdy se v jihočeské metropoli náhonem vytvořil na řece Vltavě ostrov přímo v hlavním korytu řeky. V 19. století zde pak budějovičtí sportovci postavili střelnici. A ačkoliv již střelnice nefunguje a ostrov přestal být ostrovem, fotbalový stadion nese ve svém pojmenování tyto dvě věci dodnes.Stadion byl postaven roku 1940 a jeho kapacita dosahovala dvanácti tisíc diváků. Na počátku nového tisíciletí prošel stánek rekonstrukcí, po které se snížila jeho kapacita na současných necelých sedm tisíc sedících diváků.


Česká fotbalová reprezentace zde odehrála kvalifikační utkání o postup na mistrovství Evropy v Polsku a na Ukrajině v březnu 2011. Soupeřem byl outsider z Lichtenštejnska, který z jihu Čech odjel s porážkou 0:2. O góly českého výběru se postarali Milan Baroš a Michal Kadlec. Pod vedením tehdejšího trenéra Michala Bílka na trávníku bavila budějovické publikum velká jména v čele s Tomášem Rosickým a Petrem Čechem.