17. 02. 2021 11:20

Repre na stadionu Evžena Rošického

Většina fanoušků ví, o jaký stadion se jedná, zná jeho historii a možná ho i mnohokrát navštívila. Přesto zde samostatná česká reprezentace sehrála jen jedno utkání, ve kterém navíc diváci neviděli žádný gól. Dočká se někdy „Rošičák“ radosti z české branky?

Nejprve krátký exkurz do historie. Víte, kdo byl Evžen Rošický? Byl sportovním novinářem a atletem, který byl popraven během druhé světové války za účast v protinacistickém odboji. Pro uctění jeho památky nese stadion právě jméno tohoto nadšeného sportovce.

Původně byl tento sportovní stánek postaven v roce 1926 jako záložní stadion pro sokolské slety, později se ale začal využívat hlavně pro fotbalová utkání. Například v roce 1962 navštívilo zápas konaný právě zde na Strahově přes 60 tisíc diváků. V porevoluční době jej jako svůj dočasný domácí stadion využívali například fotbalisté Bohemians, Sparty a Slavie.

Pojďme ale nyní k tomu jedinému utkání, které na vrchu strahovského kopce odehrála samostatná česká reprezentace.

V euforickém létě 2004 po portugalském mistrovství Evropy přicestovalo k přátelskému zápasu Řecko. Ano, tehdejší čertví mistři Evropy a semifináloví přemožitelé týmu Karla Brücknera. V srpnovém večeru si tak na Strahov našlo cestu přes 15 tisíc fanoušků toužících aspoň po částečném zadostiučinění a odvetě. Nestalo se tak. Oba týmy si po devadesáti minutách podaly ruce po bezgólovém výsledku 0:0. Historie se tedy opakovala. Možná je jen škoda, že se v přátelských utkáních nehrají žádná prodloužení…