29. 08. 2019 10:23

Praktické informace o Kosovu

Kvalifikace o postup na Mistrovství Evropy 2020 pokračuje dalšími dvěma podzimními zápasy. Nejdříve se česká fotbalová reprezentace představí v Prištině proti domácímu Kosovu. Zápas se odehraje v sobotu 7. 9. 2019 o 15:00 na stadionu Fadil Vokrri. V následujících řádcích se můžete dočíst řadu důležitých a praktických informací o cestě a pobytu v této balkánské zemi.

Praktické informace

Vstup do země

Fanoušci mířící do Kosova mohou ke vstupu do země využít dva typy cestovních dokladů – cestovní pas nebo nový občanský průkaz s čipem s biometrickými údaji (starší typ není akceptován!). Cestovní doklad musí být platný po celou dobu pobytu. Pro pobyt kratší 90 dnů nepodléhají občané Evropské unie vízové povinnosti.


Doprava

Přímé lety na mezinárodní letiště v Prištine z České republiky nejsou zavedeny. Cestující mohou využít lety z Berlína, Vídně nebo Budapešti. Alternativou se jeví také využití nedalekého letiště ve Skopje v Severním Macedonsku (například letem z Bratislavy) s následným přesunem Skopje – Priština. Na této trase operují buď autobusy (doba jízdy cca 2 hod) nebo vlaky (3 hod). Autobusové spoje lze vyhledat zde.

Nejrychlejší trasa autem do Prištiny vede přes Slovensko, Maďarsko a Srbsko. Dle vyjádření Ministerstva zahraničních věcí ČR (dále jen MZV ČR) vede nejpříjemnější cesta Srbskem přes Bělehrad, Niš a následně hraničním přechodem Merdare. Doba jízdy na této trase činí přibližně 13 hodin čistého času. Na hraničních přechodech Srbsko – Kosovo může docházet k určitým časovým prodlevám, zejména při zpáteční cestě. V případě, že byste se chtěli vyhnout hraničním přechodům mezi Srbskem a Kosovem, lze do Prištiny zamířit i přes Skopje. Jízda touto trasou zabere přibližně 14 hodin. 


Důležité upozornění! Pokud do Kosova vstoupíte z jiné země než ze Srbska, nelze Kosovo opustit přes Srbsko. Srbsko totiž považuje vstup do Kosova ze třetí země jako ilegální. Této situaci se dá vyhnout opuštěním země směrem do Černé Hory nebo Severní Makedonie, nebo prokázat se na hranicích občanským průkazem s biometrickými údaji. Problémem totiž bývá pouze razítko v cestovním pasu. 

Protože Kosovo není členem systému „zelené karty“, hradí řidiči motorových vozidel povinné ručení při vstupu do země. Nejkratší možná doba platnosti je 15 dní a cena pro osobní vozidlo na tuto dobu činí přibližně 15€.

Další možností, jak se dostat do Kosova na zápas naší reprezentace, je využití služeb některých cestovních kanceláří z oblasti sportu, které zde organizují autobusový zájezd.


Pojištění

Vzhledem k neexistenci dohod mezi Českou republikou a Kosovem v oblasti zdravotní péče, doporučuje MZV ČR sjednat si odpovídající cestovní pojištění. V případě lékařského ošetření totiž bude vyžadována platba v hotovosti.


Peníze a ceny

Oficiální měnou Kosova je euro. V porovnání s Českou republikou je v Kosovu levněji. V některých situacích je zde běžné i smlouvání. 


Turistické informace

I přes složitou politickou situaci nabízí Kosovo mnoho zajímavých míst včetně kulturně-historických památek a krásné přírody.


Přiština

Hlavní město s přibližně 200 000 obyvateli ležící v srdci Kosovské republiky. Priština nabízí bohaté kulturní vyžití. Nachází se zde mnoho barů a hospod (např. Morena Bar, Bon Vivant, MIQT Pub) i nočních klubů. 

Mezi nejnavštěvovanější místa v Prištine patří:

  • památník NEWBORN – nápis symbolizující získání nezávislosti Kosova;
  • budova národní knihovny – vyhledávaná pro svou zajímavou, možná až zvláštní architekturu;
  • park Germia – rozsáhlý park, který je častým místem pro setkávaní místních obyvatel; případě vysokých teplot se lze schladit ve zdejším bazénu;
  • Katedrála Matky Terezy.


Doprava – místní doprava je velmi levná. Jízda městskou dopravou se pohybuje kolem 0,30€, ceny taxi začínají na 1,5€. Při jízdě taxíkem může dojít ze strany řidičů k přestřelení cen, je proto dobré si cenu dohodnout na začátku jízdy.


Ubytování – ceny se pochopitelně liší v závislosti na kvalitě ubytovacích zařízení. Za nejlevnější hostely a hotely zaplatíte přibližně 15€ za noc.


Stravování – ve městě se nachází velké množství restaurací i různých bufetů. Ochutnat místní speciality můžete například v pekárně Furra Lumi nebo v restauracích Liburnia, Pishat, Papirun, Taverna Tirona. Za vyzkoušení stojí ajran (jogurtový nápoj) nebo burek (plněné listové těsto). Zdejší pokrmy jsou inspirovány albánskou nebo tureckou kuchyní, běžné jsou tedy kebaby, baklava, turecká káva, výborné maso i ryby.


Další zajímavé turistické cíle v Kosovu:

  • jeskyně Marble (Shpella e Gadimës) – jeskyně nacházejíce se jižně od Prištiny, kterou lze navštívit například cestou z/do Skopje. Tvoří ji unikátní soustava stalagmitů, stalaktitů a stalagnátů nejrůznějších tvarů, mramorové zdi jsou pokryté vulkanickou lávou;
  • vodopády Mirusha – tyto vodopády jsou situovány na stejnojmenné řece přibližně hodinu západním směrem od Prištiny. Řeka Mirusha zde protéká 10 m dlouhým kaňonem, ve kterém se nachází 13 říčních jezer a 12 vodopádů;
  • klášter Visoki Dečani – na západu země ležící klášter Srbské pravoslavné církvi. Od roku 2004 je součástí světového kulturního dědictví UNESCO.


Vodopády Mirusha



Klášter Visoki Dečani


Fanouškovské informace

Reprezentace

Kosovská fotbalová reprezentace nastoupila na svůj první zápas od vyhlášení nezávislosti dne 17.2.2010 v přátelském utkání proti Albánsku. Před tímto zápasem i po něm probíhala dlouhotrvající diskuse o udělení povolení reprezentaci Kosova ke hraní mezinárodních zápasů pod hlavičkou FIFA. Mezinárodní fotbalová federace nakonec vydala kladné stanovisko a Kosovo tak mohlo nastoupit ke svému prvnímu oficiálnímu mezinárodnímu zápasu, konkrétně 5.3.2014 v přátelském utkání proti Haiti. Zápasu předcházela návštěva střelnice kosovskými hráči i pálení srbských vlajek fanoušky, čehož důsledkem bylo odvolání souhlasu ke hraní mezinárodních zápasů ze strany FIFA. Oficiálním členem FIFA a UEFA je Kosovo od roku 2016.

Ve snaze kvalifikovat se na Mistrovství světa 2018 v Rusku nastoupilo Kosovo ke svému prvnímu kvalifikačnímu cyklu. Ve skupině I nastoupilo proti Islandu, Chorvatsku, Ukrajině, Turecku a Finsku. V tabulce obsadilo poslední místo s jedním bodem za remízu s Finskem. V nově vzniklé Lize národů začalo Kosovo svou pouť ve skupině D a vybojovalo si postup do skupiny C.

V právě probíhající kvalifikaci o Euro 2020 nahráli kosovští zatím 5 bodů za remízu s Bulharskem a Černou Horou. Z odvetného zápasu s Bulharskem si pak příští soupeř české reprezentace odnesl tři body a v tabulce mu patří třetí příčka. 


Stadion

Zápas Kosovo – Česká republika se odehraje 7.9.2019 na již zmíněném stadionu Fadil Vokrri. Kromě fotbalové reprezentace zde hraje své zápasy i místní klub FC Prishtina. Stadion byl postaven v roce 1953 a poslední rekonstrukce na něm proběhla v letech 2016 – 2018. Po úmrtí bývalého prezidenta Kosovské fotbalové federace v roce 2018, Fadila Vokkriho, byl na jeho počest stadion přejmenován. Současná kapacita stadionu činí 12 810 míst. Fanoušci si zde fotbal užívají, proto se návštěvnost na zápasech reprezentace pokaždé blíží maximální kapacitě stadionu.

Stadion Fadil Vokrri, Priština


Všem fanouškům cestujícím do Kosova přejeme šťastnou cestu a příjemný sportovní zážitek!