29. 08. 2019 10:50

Praktické informace o Černé Hoře

Svěřence Jaroslava Šilhavého čeká v září kvalifikační dvojzápas na Balkánském poloostrově. Po utkání v Kosovu se česká reprezentace přesune do Podgorice, kde si hráči poměří síly s domácím výběrem Černé Hory. Zápas se odehraje 10.9.2019 o 20:45 na stadionu Gradski v černohorské metropoli. V následujících řádcích se můžete dočíst řadu důležitých a praktických informací o cestě a pobytu v Černé Hoře.

Praktické informace

Vstup do země
Při vstupu do země je nutné předložit platné cestovní doklady - cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnými údaji. Ministerstvo zahraničních věcí ČR (dále jen MZV ČR) doporučuje, aby platnost cestovního dokladu přesahovala datum vstupu do země nejméně o šest měsíců. Pro pobyt kratší 90 dnů nepodléhají občané České republiky vízové povinnosti.


Doprava
Přímé letecké spojení mezi Českou republikou a Černou Horou není zavedeno. Letecky se lze dopravit z Prahy do Podgorice pouze s přestupem, například v Bělehradu nebo ve Vídni. S využitím železniční dopravy se do Podgorice dá dostat po přestupech v Budapešti a v Bělehradu. Cesta autem z Prahy do Podgorice zabere přibližně 16 hodin čistého času. Do hlavního města Černé Hory se dá dostat buď po trase Vídeň – Graz – Maribor – Záhřeb – Split nebo alternativní trasou přes Bratislavu, Budapešť a Bělehrad. Zde jízda trvá přibližně 17 hodin čistého času. Fanouškům, kteří navštíví i utkání v Kosovu, bude cesta z Prištiny trvat přibližně 5 hodin. Provoz je zde typicky středomořský. Silnice jsou úzké, klikaté a s hustým provozem. Pro přesuny v Černé Hoře lze kromě auta využít i autobusovou dopravu, lístky jsou k vyhledání i ke koupi zde.


Pojištění
MZV ČR si doporučuje před cestou sjednat odpovídající cestovní pojištění adekvátní k délce pobytu a plánovaným aktivitám.


Peníze a ceny
Oficiální měnou v Černé Hoře je euro. Platba kartou je běžná v supermarketech, ve větších městech i v lepších restauracích. Pořád ale existuje hodně míst, kde kartou platit nelze, proto je dobré mít s sebou i hotovost. Smlouvání je možné na trzích nebo při jízdě taxi bez taxametru.


Turistické informace


Podgorica
Hlavní město Černé Hory leží asi 40 km od Jaderského moře. Toto město převážně průmyslového rázu obývá přibližně 170 000 obyvatel.

Mezi nejnavštěvovanější místa v Podgorici patří:

  •  Staré Město – v této části města lze pozorovat architektonické prvky ještě z dob Osmanské říše, centrem Starého Města je Náměstí Bećir-bega Osmanagiće;
  •  Zimní královský palác
  • Náměstí Republiky a Ulice Svobody – tato ulice má charakter pěší zóny, na které se nacházejí pobočky světoznámých firem z různých odvětví. Společně s Náměstím Republiky tvoří komerční centrum města. Dominantou Náměstí Republiky je velká kruhová fontána, v okolíse nachází také Národní divadlo, radnice, budova parlamentu i vlády;
  • Most Millennium;
  • Katedrála zmrtvýchvstání Krista (Saborni Hram Hristovog Vaskrsenja)


Doprava – jedním z nejjednodušších způsobů přepravy po městě je jízda taxíkem. Ceny za jízdu městem se pohybují v rozmezí 3 – 5€. Městská hromadná doprava je sice levná, jízda stojí přibližně 0,8€, ovšem autobusy nejezdí příliš často a někdy je složité dohledat jízdní řády. Město by se dalo označit za středně velké, proto je i velké množství míst v docházkové vzdálenosti.


Ubytování – město nabízí dostatečné množství ubytovacích zařízení. Ceny se pohybují v rozmezí 20€ za nejlevnější hotely na okraji města až do 100€ za luxusní hotely v centru.


Stravování – většina kvalitních restaurací se nachází v centru města. Klasickou černohorskou kuchyni můžete vyzkoušet v restauracích Pod Volat nebo Voda u Krsu. K oblíbeným restauracím patří dále Hemera, Maša, bufet Burekdzinica Zabjelo nebo kavárna Carolija. Zdejší kuchyně je inspirována prvky zejména ze středomořské a řecké kuchyně. Typickým pokrmem je čevapčiči z grilovaného mletého
masa nebo buker (tenké těsto plněné různými ingrediencemi).

Další zajímavé turistické cíle v Černé Hoře:

  • vodopády Niagara na řece Cijevna – vzdáleny asi 10 minut od Podgorice;
  • Jaderské moře – i navzdory členitému pobřeží je zde k vidění spousta rozlehlých pláž. Nejhezčí pláže se nacházejí mezi městy Budva a Sotomore nebo v Kotorské zátoce;
  •  Národní parky Durmitor a Prokletije – varianta pro milovníky turistiky a divoké přírod
  •  rafting na řece Tara
  •  historická města Kotor a Cetinje

Vodopády Niagara

Montenegro's Niagara Falls on the Cijevna River is one of the best things to do in Podgorica, Montenegro.

Historické město Kotor


Fanouškovské informace

Reprezentace

Podobně jako v případě Kosova, i reprezentace Černé Hory patří mezi nejmladší členy FIFA. Přijetí do struktur Mezinárodní fotbalové reprezentace předcházelo vyhlášení nezávislosti od Srbska v roce 2006. Oficiálním členem je od ledna roku 2007, v tom samém roce nastoupila i na svůj první mezistátní zápas v Podgorici proti Maďarsku. Utkání skončilo vítězstvím domácích 2:1.

Poprvé zasáhl tým z Černé Hory do kvalifikačních bojů v roce 2008. Ve snaze kvalifikovat se na Mistrovství světa 2010 v Jihoafrické republice, obsadila reprezentace Černé Hory ve skupině B celkové páté místo s devíti body. Skupinu vyhrála Itálie před Irskem, Černá Hora předskočila pouze Gruzii.

Výbornými výsledky se prezentovali Černohorci v kvalifikaci o Euro 2012. V náročné skupině soupeřili s Anglii, Walesem, Švýcarskem a Bulharskem. Vedli si více než sympaticky a obsadili druhé místo, které znamenalo nutnost odehrát ještě barážový dvojzápas. V něm nestačili na Českou republiku a po celkovém skóre 0:3 se jejich sen o závěrečném turnaji rozplynul.

Kvalifikaci o MS 2014 zakončila Černá Hora na třetím místě s 15 body, v bojích o Euro 2016 uhrála 11 bodů a skončila na nepostupovém čtvrtém místě. Ani svou prozatím poslední možnost představit se na jednom z velkých turnajů Černohorci nevyužili. V kvalifikaci o MS 2018 obsadili třetí místo se 16 body za Polskem a Dánskem. V Lize národů UEFA začala Černá Hora svou pouť ve skupině C, kde se po umístění na třetí příčce představí i v další edici této soutěže.

V právě probíhající kvalifikaci o Euro 2020 patří reprezentantům Černé Hory v naší skupině čtvrté místo se dvěma body za remízy s Bulharskem a Kosovem. V červnovém utkání v Olomouci nestačili na výběr Jaroslava Šilhavého a zpět na Balkán si odvezli prohru 0:3.


Stadion

Městský (Gradski) stadion Pod Goricom se nachází v hlavním městě Podgorica. Je pojmenován podle vrchu Gorica, pod kterým se nachází. Stadion byl postaven v roce 1945, o pět později ale vyhořel a byl přestavěn. Kapacita stadionu nyní představuje 15 230 míst, pro mezinárodní zápasy je ale snížená na 12 000 míst. V plánu je dostavba východní tribuny, která by navýšila kapacitu na 18 – 20 000 míst k sezení. Stadion Pod Goricom je kromě fotbalové reprezentace domovem také pro místní klub FK Buducnost Podgorica. Rekordní návštěva zde dorazila v roce 1975, kdy zápas Buducnost Podgorica – Hajduk shlédlo 25 000 fanoušků. V té době ještě nebyla kapacita stadionu zredukována. Návštěvy na utkáních reprezentace bývají proměnlivé, v závislosti na výsledcích domácího týmu a kvalitě soupeře si na stadion najde cestu většinou 5 – 10 000 diváků.


Stadion Pod Goricom


Všem fanouškům cestujícím do Černé Hory přejeme šťastnou cestu a příjemný sportovní zážitek!