18. 03. 2019 17:30

Organizační info k výjezdu do Londýna

Než se vydáte na svou cestu do Londýna, přečtěte si organizační informace k prvnímu zápasu naší repre, aby vás na místě nic nepřekvapilo a mohli jste si tak zápas v klidu užít.

Už tento pátek odstartujeme kvalifikační cyklus na UEFA EURO 2020. Naším prvním soupeřem ve skupině bude výběr Anglie, s kterým se utkáme na jeho půdě, na jednom z nejslavnějších světových stadionů, v londýnském Wembley. Na stadionu s kapacitou 90.000 míst bude přítomno také více než 6.000 českých fanoušků, kteří svou přidělenou kvótu vyprodali, a tak se můžeme těšit na velmi atraktivní utkání po všech stránkách. 


Začátek utkání: pátek 22. března 2019 od 19:45 (britského času)

Wembley Stadium, London HA9 0WS


Jak se dostat na stadion?

Celý Londýn je velmi dobře propojený městskou hromadnou dopravou. K pohybu po městě ji určitě využijte. Před první cestou je nutné si pořídit Oyster Card (seženete na info koutcích v zastávkách metra, na novinových stáncích nebo v automatech v zastávkách metra). Jakmile budete kartu mít, v každé zastávce naleznete dobíjecí validátor. Na většině stanic stojí u těchto validátoru obsluha, která vám se vším pomůže. Na kartě je potřeba mít zůstatek, který se odečítá vždy při průchodu skrze turniket ven z metra.

Další možností je platba bezkontaktní kartou. V metru je potřeba se vždy stejnou kartou označit u žlutých čteček při vstupu i výstupu z metra. Zároveň doporučujeme zeptat se u své banky, zda si za platby neodečte nějaké poplatky. Více informací o použití bezkontaktních karet naleznete v angličtině zde.

 

Londýnské metro

Stadion Wembley se nachází na zastávce metra Wembley Park (linka Metropolitan nebo Jubilee).


Londýnská nadzemní dráha

Zde vystupte na stanici Wembley Central (linka Bakerloo Line). Poté je to zhruba 15 min. pěšky ke stadionu.


National Rail

U stadionu se také nachází železniční stanice Wembley Stadium.


Autobus

Ke stadionu se můžete dopravit i pomocí autobusových spojů č.18, 83, 92 a 224.

 

Pro hledání nejrychlejších cest po městě používejte tento plánovač v anglickém jazyce -> https://tfl.gov.uk/plan-a-journey/


Pravidla na stadionu

Na stadionu ve Wembley, stejně jako všude v Anglii, platí zákaz trvalého stání v hledišti.

 

Celý stadion je nekuřácký. Zákaz platí i na používání elektronických cigaret. Počítejte tedy s tím, že vám nebudou na stadion vpuštěny ani zapalovače.

 

Do areálu stadionu je povoleno vnášet zavazadla o maximální velikost formátu A4 (29x21x21cm). Větší zavadla si ponechte v autobuse, na hotelu nebo můžete využít placenou úschovnu stadionu. Více informací najdete zde: https://luggagehero.com/london/wembley-stadium/

 

Pořadatel utkání důrazně doporučuje, abyste na stadion přišli s dostatečným předstihem a v klidu tak stihli začátek zápasu. Vstupní kontroly budou velmi důkladné. Doporučuje se být na stadionu nejpozději hodinu před utkáním.

 

Utkání začíná v 19:45 (místního času), ale brány stadionu se otevírají v 18:15.


Vlajky

Maximální povolená šířka vlajky je 250 cm. Vlajky o větších rozměrech nebudou na stadion vpuštěny.


Pokud si chcete s sebou vzít vlajku o větším rozměru než 250 cm, pošlete předem žádost o vpuštění na https://help.wembleystadium.com/support/tickets/new


Vlajky nesmí být upevněny na tyči a nesmí být věšeny přes stadionovou navigaci, reklamy apod.


U všech vstupních bran určených pro české fanoušky budou asistovat čeští stewardi (označeni vestami FAČR), na které se můžete v případě problému obrátit.


Parkování

Jedete-li do Anglie osobním vozem nebo dodávkou, tak v okolí stadionu se nachází několik parkovacích domů, kde můžete za poplatek své auto nechat. Musíte se však předem online registrovat, protože v den zápasu už budou garáže s největší pravděpodobností kompletně předrezervované. Rezervaci si můžete udělat zde: www.wembleyofficialparking.com


Aktuální informace budou na sociálních sítích

Pro aktuální informace přímo z místa nás sledujte na našich kanálech na Facebook a Twitteru Fanklubu, kde budeme v případě nových informací ihned informovat.


Kam v Londýně před zápasem?

Chcete si před cestou na stadion dát ve městě s kamarády pár piv? Doporučujeme lokály v okolí Baker Street (2 zástavky Metropolitan line od Wembley Park) nebo okolo Liverpool Street Station (také na Metropolitan line). Odsud to potom máte metrem do Wembley zhruba 20 minut, resp. 30 min z Liverpool Street. V hospodách v okolí stadionu nejspíše nenajdete volné místo, protože ty jsou zpravidla plné anglických fanoušků.


Další fotbalové tipy    

Londýn je bezesporu jedno z nejzajímavějších měst v Evropě. Kromě tradičních památek jako jsou Tower Bridge, Westminster Abbey a dalších, nabízí toto město mnoho pozoruhodných míst pro fotbalové nadšence. Více informací o fotbalových "památkách" najdete v tomto článku


Oblíbená místa Tomáše Rosického a Radoslava Kováče

Můžete také navštívit některé z míst, která doporučují bývalí hráči českého národního týmu Tomáš Rosický a Radoslav Kováč. Oba zmiňovaní během své kariéry oblékali dres tradičních londýnských klubů, které hrají v nejvyšší anglické soutěži. Tomáš Rosický strávil 10 sezon v Arsenal FC a Radoslav Kováč byl několik sezon obráncem West Hamu United. 


Tomáš Rosický

„Musím doporučit k návštěvě Emirates stadium. Byl to můj druhý domov, když jsem žil v Londýně. Centrum města je hodně rušné, proto jsem měl rád procházky v Hyde Parku a Regent´s Parku. A velmi rád jsem chodil na kafe nebo do výborných čínských restaurací ve čtvrti SOHO, která je přímo v centru města, ale atmosférou se od zbytku velmi liší."Radoslav Kováč

„V Londýně jsem měl rád staré město, takovou tu anglickou klasiku. Když jsme hráli zápas v sobotu, tak v neděli jsem zašel s kamarády sledovat ostatní ligové zápasy v rámci „Big Sunday“ do některého ze sport barů v Chelsea nebo Fulhamu. Příjemné jsou také procházky v úplném centru v okolí Regent street nebo Bond street. A když budou mít fanoušci více času, tak je moc hezká i čtvrt Canary Wharf s přístavem. Právě v Canary Wharf jsem v Londýně bydlel. No a odtud je to pak už jen kousek do Olympijského parku se sportovišti z Olympijských her v roce 2012. Mimochodem West Ham United dnes hraje své domácí zápasy právě na Olympijském stadionu."Co byste neměli v Londýně vynechat podle Jaromíra Bosáka?    

Mnoho návštěv anglického hlavního města má za sebou také fotbalový komentátor Jaromír Bosák, na jehož tipy a doporučení se také určitě podívejte v našem videu.