13. 07. 2021 12:22

Ohlédnutí za českou jízdou mistrovstvím Evropy

Měsíc červen se nesl v duchu fotbalového EURA, na kterém se představil i český výběr. Český tým se představil ve skupině D, kde se utkal s výběrem Skotska, Chorvatska a Anglie. Jak se našim reprezentantům na EURU dařilo?

Výkony českého týmu na EURU 2020


První utkání českého výběru se uskutečnilo 14.6. v Glasgow proti domácímu Skotsku. Přesto že do Skotska bylo prakticky nemožné vycestovat na zápasy české reprezentace, tak několik stovek diváků přišlo podpořit český tým. Zápas byl v prvních 30 minutách velice vyrovnaný a ke konci poločasu se ujal vedení český tým po hlavičce Patrika Schicka. Krátce po začátku druhého poločasu se opět střelecky prosadil Patrik Schick, když převzal na domácí polovině balón a střelou z půlky překvapil skotského gólmana. S předstihem si tak pravděpodobně zajistil cenu za nejhezčí trefu turnaje. Skotové po zbytek utkání tlačili na českou obranu, avšak výsledek se již nezměnil, a český výběr si tak odnesl důležité tři body do tabulky. 


Druhé utkání sehrál český výběr opět v Glasgow, avšak tentokrát proti Chorvatsku. Do zápasu vstoupil lépe český tým, který se krátce před poločasem ujal vedení 1:0 po penaltě, kterou proměnil Patrik Schick. Bohužel hned v úvodu druhého poločasu vyrovnal Ivan Perišič, a hrálo se tak opět od nuly. Skóre zápasu se do konce již nezměnilo a český výběr si z utkání odnesl bod zaručující postup do play-off.


V posledním skupinovém zápase nás čekala Anglie na stadionu ve Wembley. V tomto utkání už hráli oba výběry pouze o umístění ve skupině. O výsledku zápasu rozhodl moment ze 12. minuty - když se po přesném centru prosadil hlavou Sterling. Český tým nakonec postoupil ze třetího místa a v osmifinále jej čekal jeden z favoritů na vítězství EURA, Nizozemsko.


Zápas proti Nizozemsku se odehrál 27.6. v Budapešti, kde bylo díky tamním volnějším pravidlům možné zaplnit plnou kapacitu stadionu. Na zápas tak přijelo několik tisícovek českých diváků, kteří zde vytvořili fantastickou kulisu. První poločas nám toho moc nepřinesl, avšak v 52. minutě Vaclík výborně vypíchl balon Malenovi a o tři minuty později uviděl Matthijs de Ligt po hře rukou červenou kartu. Nizozemský tým tak dohrával zbytek zápasu v deseti hráčích a Češi přesilovku dokonale využili. V 68. minutě se náš tým ujal vedení po hlavičce Holeše a výhru v závěru zápasu zpečetil Patrik Schick. Národní tým tak na velkém turnaji po devíti letech postoupil do čtvrtfinále, ve kterém vyzval Dánsko.


Na čtvrtfinálový zápas odletěli naši reprezentanti až do dalekého Baku. Do utkání náš výběr nevstoupil ideálně, když už v 5. minutě inkasoval z rohu. Před koncem poločasu navíc soupeř udeřil znovu a na tabuli svítilo skóre 2:0. Nicméně hned po poločasu se prosadil kdo jiný než Patrik Schick, a dal tak českému týmu opět naději. Češi si poté vytvořil několik šancí, bohužel výsledný stav zápasu se již nezměnil, a náš výběr tak skončil před branami semifinále. Nutno ale dodat, že český tým předvedl senzační výkon, za který si rozhodně zaslouží uznání.


Narozeniny reprezentantů 

18. června 1989 - ONDŘEJ ČELŮSTKA - 32 let

9. června 1974 - MARTIN ČĺŽEK - 47 let

1. června 1983 - MICHAL HUBNÍK - 38 let

6. června 1984 - ROMAN HUBNÍK - 37 let

22. června 1964 - MIROSLAV KADLEC - 57 let

4. června 1990 - JAN KOPIC - 31 let

3. června 1996 - ALEŠ MATĚJŮ - 25 let

26. června 1990 - FILIP NOVÁK - 31 let

19. června 1983 - MILAN PETRŽELA - 38 let

21. června 1970 - MAREK POŠTULKA - 51 let