06. 01. 2020 10:42

Největší město Skotska uvidí dva zápasy repre. Praktické informace k utkáním v Glasgow

Ve městě slavných rivalů Rangers a Celticu bude v červnu slyšet čeština! Naše reprezentace totiž ve skotském Glasgow nastoupí ke dvěma utkáním UEFA EURO 2020. Nejprve, v pondělí 15. 6. 2020, zde hráči se lvíčkem na prsou vstoupí do turnaje zápasem s vítězem play off Ligy národů C. Čtyři dny poté se v Hampden Parku představí naše reprezentace znovu, když v pátek 19. 6. 2020 vyzveme vicemistra světa Chorvatsko.

Praktické informace

Vstup do země

Skotsko je součástí Velké Británie, takže vzhledem k Brexitu není v tuto chvíli možné s jistotou říct, zda budeš moct cestovat pouze s občanským průkazem. Doporučujeme proto vsadit na jistotu v podobě cestovního pasu. Ministerstvo zahraničních věcí ČR (dále jen MZV ČR) také doporučuje, aby platnost cestovního dokladu přesahovala datum vstupu do země nejméně o šest měsíců. Raději si proto platnost tvých dokladů zkontroluj co nejdříve, ať máš dostatek času na jejich případné vyhotovení. 

 

Doprava a ubytování

Koukni se na nabídku cestovní kanceláře Czech Sport Travel, která zajišťuje zájezdy pro české fanoušky na EURO 2020. V nabídce nalezneš autobusové i letecké zájezdy, a to na jednotlivé zápasy či na více zápasů ve skupině a s ubytováním či bez něj. Jako člen Fanklubu navíc získáš 7% slevu. Stačí v objednávce uvést do poznámky "Fanklub". 

 

Pokud plánuješ cestovat po vlastní ose, nejrychlejší dopravu do Glasgow představuje letecké spojení. Ceny se pohybují od jednoho tisíce korun výše. Vzhledem ke zvýšené poptávce ale počítej s vyššími cenami za letenky v době turnaje. Variantou je také zvolit let do Edinburghu, který leží zhruba hodinu cesty vlakem nebo autobusem od města Glasgow, příp. jako odletové letiště vybrat některé město nedaleké od českých hranic ČR (Berlín, Mnichov, Vídeň, Katovice, aj.). 

V případě, že i ubytování chceš řešit po svém, můžeš navštívit stránky oficiálního ubytovacího partnera UEFA EURO 2020 Booking.com, příp. alternativu v podobě AirBnb. 

 

Pojištění

MZV ČR si doporučuje před cestou sjednat odpovídající cestovní pojištění adekvátní k délce pobytu a plánovaným aktivitám.

 

Peníze a ceny

Oficiální měnou ve Velké Británii je libra. V současné době se cena za jednu libru pohybuje okolo třiceti korun. Skotové však kromě britské libry používají i své, vizuálně lehce odlišné skotské libry. V Glasgow můžeš platit jak skotskou, tak britskou librou, ale například v Londýně ti nemusí skotskou libru přijmout. Na většině míst není problém zaplatit kartou, raději si ale u své banky ověř, jaké poplatky máš nastavené za platby kartou v zahraničí. 

 

Ceny v Glasgow jsou vyšší než v České republice, ale ne tak výrazně jako například v Londýně. Cena za jídlo v restauraci se pohybuje mezi pěti a deseti librami, za pivo zaplatíš většinou okolo tří liber. 

 

Turistické informace

Glasgow 

Glasgow je třetím největším městem Velké Británie a největším městem Skotska - žije zde téměř šest set tisíc obyvatel. Město nabízí nespočet možností vyžití a díky nátuře svých obyvatel bývá označováno jako jedno z nejpřátelštějších měst Evropy.


 

Glasgow má bohatou průmyslovou historii. Na své si zde přijdou milovníci architektury, ve městě je množství viktoriánských budov s typickými červenými střechami. Stejně tak je město známé pro umění nebo hudbu - zpravidla se zde koná okolo stovky hudebních akcí za týden. Vyhlášená je také místní galerie moderního umění.

 

Srdcem Glasgow je náměstí George Square s radnicí, věží a dvanácti sochami. Za vidění stojí i katedrála St. Mungo z 12. století. Město je příjemné i díky tomu, že se zde nachází téměř sto parků a zahrad, které nabízejí místo k oddychu. 

V případě, že bys trávil ve Skotsku více dní a chtěl vidět více, než jen Glasgow, zajeď se podívat do Edinburghu, hlavního města Skotska. Tohle půvabné historické a přímořské město za návštěvu rozhodně stojí. Z Glasgow se do Edinburghu dostaneš vlakem nebo autobusem zhruba do hodiny. 


Doprava v Glasgow

V Glasgow se můžeš přepravovat metrem, autobusy nebo případně i vlakem (do Hampden Parku viz. info níže). Ceny MHD jsou zde o něco příznivější než v Londýně, celodenní jízdenky stojí okolo pěti liber. Glasgowské metro skýtá jednu zajímavost - jeho trasu tvoří pouze jedna dvoukolejná okružní linka, kde vlak jezdí buď vnitřním, nebo vnějším okruhem. Pokud tedy zapomeneš vystoupit, do stejné zastávky po opětovném obkroužení celé linky znovu dojedeš (rychlejší ale samozřejmě bude přestoupit na linku v protisměru). 

Podle oficiální aplikace mistrovství Evropy budou fanoušci, vlastnící vstupenky na utkání, mít veřejnou dopravu v Glasgow v den utkání zdarma. Pro více informací si ale stáhni oficiální appku UEFA EURO 2020 a hlídej aktuality. Informace se mohou změnit.

  

 

Fanouškovské informace

Doprovodný program k EURU

Stejně jako v ostatních turnajových městech, tak i v Glasgow bude v době konání fotbalového mistrovství Evropy fanoušky připraven doprovodný program v podobě Fotbalové vesničky (Football Village) a Fanzóny. 

 

Fotbalová vesnička bude umístěna přímo na hlavním náměstí George Square. Vstup bude volný a vesnička bude sloužit jako místo pro setkávání všech fotbalových fanoušků. Nabídne vysílání všech zápasů turnaje, doprovodný fotbalový program, možnost ochutnat místní speciality nebo zakoupit fanouškovské předměty. Fanzóna bude také nabízet projekce utkání a mnoho dalších možností zábavy. Vstup bude stejně jako v případě Fotbalové vesničky volný. Fanzóna bude umístěna ve čtvrti Merchant City.

 

Další informace o turnaji, zápasech, hostitelských městech, aktivitách a dalších novinkách najdeš také v aplikaci UEFA EURO 2020

 

Stadiony Celticu a Rangers

Jako správný fotbalový nadšenec můžeš také při cestě na EURO navštívit stadiony slavných rivalů - Celtic Park, kde hraje Celtic a Ibrox Stadium, kde sídlí Rangers. Oba kluby nabízejí prohlídky svých stadionů (Celtic Park: 13,50 liber, Ibrox: 15 liber). Vstupenky musíš zakoupit dopředu na konkrétní termín a čas, avšak prodej vstupenek na červen prozatím nebyl zahájen. Informace o prohlídce Celtic Parku najdeš tady a o Ibrox Stadium zde.

 

Stadion Hampden Park

Hampden Park, kde se zápasy UEFA EURO 2020 v Glasgow odehrají, je skotským národním stadionem. Aktuálně na něm své domácí zápasy hraje tým Queens Park FC, hrající čtvrtou skotskou ligu. Otevřen byl již v roce 1903. V průběhu let prošel několika přestavbami, naposledy v roce 2000. Od té doby jde o fotbalový stánek nejvyšší kvality, v roce 2002 se zde hrálo finále Ligy mistrů, v roce 2007 finále Evropské ligy. 


 

Hampden Park se nachází v jižní části Glasgow, téměř 3 km od centra města. Stadion leží 10 minut chůze od železničních stanic Mount Florida nebo King's Park. Ze stanice Glasgow Central trvá cesta vlakem asi 10 minut (o 5 minut více do King's Park). 

 

Reprezentace Chorvatska

Chorvatská reprezentace vzhledem k historickému vývoji na území bývalé Jugoslávie vznikla až v roce 1990. Za dobu své existence si ale Chorvati dokázali vybudovat poměrně silnou pozici, kterou korunovali na loňském mistrovství světa ziskem stříbrných medailí. V týmu působí mimo jiných také hvězdní fotbalisté jako Luka Modrić, Mateo Kovačić nebo Ivan Rakitić. S Chorvaty jsme historicky odehráli tři utkání s bilancí jedné remízy a dvou proher (jednou z toho po penaltách). Ke zmiňované remíze došlo na posledním EURU 2016, kdy jsme s Chorvaty remizovali 2:2.

 

Všem fanouškům cestujícím do Glasgow přejeme šťastnou cestu a příjemný sportovní zážitek!