03. 06. 2021 09:15

Největší město Skotska uvidí dva zápasy repre. Praktické informace k utkáním v Glasgow

Ve městě slavných rivalů Rangers a Celticu bude v červnu slyšet čeština! Naše reprezentace totiž ve skotském Glasgow nastoupí ke dvěma utkáním UEFA EURO 2020. Nejprve v pondělí 14. června zde hráči se lvíčkem na prsou vstoupí do turnaje zápasem s domácím Skotskem. Čtyři dny poté se v Hampden Parku představí naše reprezentace znovu, když v pátek 18. června vyzve vicemistry světa z Chorvatska. Níže najdete praktické informace nejen k utkáním hraným v Glasgow.

Doprava v Glasgow

V Glasgow se můžeš přepravovat metrem, autobusy nebo případně i vlakem. Ceny MHD jsou zde o něco příznivější než v Londýně, celodenní jízdenky stojí okolo pěti liber. Glasgowské metro skýtá jednu zajímavost – jeho trasu tvoří pouze jedna dvoukolejná okružní linka, kde vlak jezdí buď vnitřním, nebo vnějším okruhem. Pokud tedy zapomeneš vystoupit, do stejné zastávky po opětovném obkroužení celé linky znovu dojedeš (rychlejší ale samozřejmě bude přestoupit na linku v protisměru). 


Podle oficiální aplikace mistrovství Evropy budou mít fanoušci, kteří jsou držiteli vstupenek na utkání, veřejnou dopravu v Glasgow v den utkání zdarma. Pro více informací si doporučujeme stáhnout oficiální aplikaci UEFA EURO 2020.


Doprava do Hampden Parku

Stadion Hampden Park se nachází v jižní části Glasgow, téměř 3 km od centra města. Stadion leží 10 minut chůze od železničních stanic Mount Florida nebo King’s Park. Ze stanice Glasgow Central trvá cesta vlakem asi 10 minut.


Kromě vlaku se na stadion dostanete i speciální kyvadlovou autobusovou dopravou, jejíž jízda z centra Glasgow ke stadionu bude trvat přibližně 30 minut. Tyto autobusy začnou jezdit v den zápasu 4 hodiny před výkopem utkání. Po skončení utkání budou autobusy jezdit opačným směrem. I pro tuto dopravu platí jízdné zdarma pro držitele vstupenek.


Kyvadlovou dopravu budou tvořit 2 linky:


Shuttle Bus West (Stadium Entrances C & D / vchody C a D) s trasou:

City Centre > Stadium - Albion St > Queens Drive

Stadium > City Centre - Queens Drive > Albion St

Shuttle Bus East (Stadium Entrance A / vchod A) s trasou:

City Centre > Stadium - Shuttle St > Aikenhead Rd

Stadium > City Centre - Aikenhead Rd > Shuttle St


Tyto autobusy však budou přepravovat jen omezený počet cestujících, proto doporučujeme využít vlakovou dopravu nebo dorazit na stadion pěšky. 


Přístup na stadion Hampden Park

Vzhledem k současné pandemii muselo na stadionech dojít k opatřením, která se dotýkají diváků. Předběžný odhad povoleného počtu diváků na jedno utkání v Hampden Parku je 12 000, přičemž tento stav se může ještě změnit.


Každý držitel vstupenky dostane skrze e-mail informaci, v jakém časovém rozmezí se musí dostavit na stadion. Toto časové rozmezí je stanoveno na 30 minut a je nutné ho dodržet! Pravidelně si proto kontroluj svůj e-mail, který jsi zadával při koupi vstupenek


Dále je třeba dodržovat alespoň 1,5 metrový rozestup od ostatních a během poločasové přestávky se co nejvíce zdržovat na svém místě. Na stadion zatím není nutné mít negativní PCR test, nicméně i tato skutečnost se může ještě změnit, sleduj proto aktuální informace. 


Na zápase je samozřejmě zapotřebí nosit po celou dobu roušku/respirátor a zároveň se doporučuje co nejvíce využívat dezinfekci, která bude rozmístěna na stadionu. Když si s něčím nebudeš vědět rady, v útrobách stadionu budou rozmístěna informační centra pro diváky. 


Platnou vstupenku při vstupu prokážeš pomocí mobilního telefonu, ve kterém musíš mít staženou oficiální ticketingovou aplikaci. Před vstupem na stadion je nutné ověřit, zda máš dostatečně nabitý telefon, a zároveň musíš zapnout bluetooth. Pořadatelská služba nebo dobrovolníci u stadionu ti nejprve aktivují mobilní vstupenku. Následně budeš pokračovat přímo ke vstupu na stadion, kde u turniketů naskenuješ kód z aplikace a můžeš vstoupit na tribunu.


Postup, jak stáhnout oficiální ticketingovou aplikaci najdeš na tomto odkazu.


Pokud si s sebou bereš batoh, tak jeho maximální rozměr musí odpovídat velikosti papíru A4. Do něj si můžeš dát i vlastní dezinfekci (max. 50 ml) a fanouškovské potřeby (pozor, vlajky mohou být velké – max. 2 x 1,5 metru)


Na stadion si naopak nesmíš vzít:

  • Kameru (jak profesionální, tak videokameru)
  • Pití a jídlo
  • Deštník (místo něj si vezmi pláštěnku)


Velkou výhodou Hampden Parku je, že na něm lze platit bezkontaktně pomocí platební karty (fanshop). Během utkání se nebude prodávat jídl a pití. K dispozici bude voda zdarma a fanoušci si budou moci vzít s sebou vlastní jídlo, které se vejde do pytlíku o velikosti A5. Igelitové pytlíky budou k dispozici od pořadatelů při vstupu do stadionu.

Mapa ke stažení


Fanzóna 

V Glasgow bude po celou dobu turnaje zpřístupněna fanzóna, která bude umístěna v Glasgow Green v centru města. 


Vstup do fanzóny bude pro držitele vstupenek zdarma. Vstup do fanzóny je nutné rezervovat dopředu z důvodu omezené kapacity. Vstupenky si můžeš rezervovat přes tento odkaz, na kterém se také dozvíš další užitečné informace o fanzóně.


Na co se můžeš ve fanzóně těšit?

  • promítání jednotlivých zápasů na velkoplošné obrazovce
  • digitální festivalová věž
  • minigolf
  • bohaté občerstvení
  • a plno dalších skvělých věcí

 


Turistické informace o Glasgow 

Glasgow

Glasgow je třetím největším městem Velké Británie a největším městem Skotska – žije zde téměř šest set tisíc obyvatel. Město nabízí nespočet možností využití a díky nátuře svých obyvatel bývá označováno jako jedno z nejpřátelštějších měst Evropy.


Glasgow má bohatou průmyslovou historii. Na své si zde přijdou milovníci architektury, ve městě je množství viktoriánských budov s typickými červenými střechami. Stejně tak je město známé pro umění nebo hudbu – zpravidla se zde koná okolo stovky hudebních akcí za týden. Vyhlášena je také místní galerie moderního umění. 


Srdcem Glasgow je náměstí George Square s radnicí, věží a dvanácti sochami. Za vidění stojí i katedrála St. Mungo z 12. Století. Město je příjemné i díky tomu, že se zde nachází téměř sto parků a zahrad, které nabízejí místo k odpočinku. 


V případě, že bys strávil ve Skotsku více dní a chtěl vidět více, než jen Glasgow, zajeď se podívat do Edinburghu, hlavního města Skotska. Tohle půvabné historické a přímořské město za návštěvu rozhodně stojí. Z Glasgow se do Edinburghu dostaneš vlakem nebo autobusem zhruba do hodiny.


Na co dalšího je potřeba myslet?

Pojištění - MZV ČR si doporučuje před cestou sjednat odpovídající cestovní pojištění. Upozorňujeme, že ne všechna pojištění se vztahují i na náklady spojené s COVID-19 (karanténa, změna letu, aj.) – je nutné si toto vždy ověřit u dané pojišťovny. Vzhledem k vystoupení Velké Británie z Evropské unie si také ověřte, že se vaše cestovní pojištění na tuto zemi vztahuje a že nedošlo ke změně podmínek.


Peníze a ceny - Oficiální měnou ve Velké Británii je libra. V současné době se cena za jednu libru pohybuje okolo třiceti korun. Skotové však kromě britské libry používají i své, vizuálně lehce odlišné skotské libry. V Glasgow můžeš platit jak skotskou, tak i britskou librou, ale například v Londýně ti nemusí skotskou libru přijmout. Na většině míst se vzhledem k situaci doporučuje platit kartou, avšak je vhodné mít u sebe i hotovost. Ceny v Glasgow jsou vyšší než v České republice, ale ne tak výrazně jako například v Londýně. Cena za jídlo v restauraci se pohybuje mezi pěti až deseti librami, za pivo pak zaplatíš většinou okolo tří liber. Je důležité počítat s tím, že z důvodu pandemie mohou být některé restaurace zavřené, nebo mohou mít zkrácenou otevírací dobu. 


Roaming a data - Před cestou do Skotska ti doporučujeme ověřit si nastavení mobilních dat, jelikož každý operátor může mít nastavené jiné podmínky při používání roamingu. To samé se týká i volání a posílání SMS.


Úschovna zavazadel – pokud budeš po dobu utkání potřebovat uschovat větší zavazadlo než povolují podmínky vstupu (max. velikost A4) a nemůžeš si jej nechat na ubytování, doporučujeme si najít úschovnu zavazadel. Často bývají na vlakových nádražích nebo se můžeš podívat na stránky služby Luggage Hero, která nabízí několik tipů.


Obchody – k nákupu běžných potravin doporučujeme řetězce Sainsbury's, Tesco Express, Morrisons, Summerfield, ASDA, Spar, Scotmid

Elektřina – ve Velké Británii jsou oproti České republice jiné zásuvky. Doporučujeme si přibalit s sebou redukci, případně ji po příjezdu nezapomenout koupit (často ji mají již připravenou v ubytovacích zařízeních, nelze se na to však spolehnout).Řidičský průkaz - jako občan EU, můžeš ve Skotsku používat řidičský průkaz vydaný Českou republikou. Není tedy nutné žádat o mezinárodní řidičský průkaz. 


Užitečné kontakty, které si mohou hodit:

Generální konzulát Manchester

4 Brindley Road, Stretford, M16 9HQ Manchester

E-mail: manchester@embassy.mzv.cz

Nouzová linka: +44 (0) 738 865 5508

*Skotsko spadá pod Generální konzulát v Manchesteru

Konzulární pomoc 
Tel.: +447470751898
*Bude pro fanoušky k dispozici během zápasů v Glasgow – bude fungovat od 14. do 19. 6. Mimo tyto termíny je možné se v mimořádné situaci dovolat na pohotovostní linku GK Manchester, která je standardně uvedena na webu Ambasády v Londýně.


Support liaison officer (SLO)

Martin Kurka

Telefon: +420 774 994 473 

Telefonní číslo SLO bude dostupné od startu EURO 2020 a je určené zejména fanouškům repre, kteří budou v místě konání utkání české fotbalové reprezentace.