24. 11. 2020 11:34

Měsíc říjen pohledem české reprezentace

Během října zažila česká reprezentace další náročný měsíc, kdy měla za úkol vypořádat se s nepříznivou situací uvnitř týmu. Reprezentanti odehráli nejprve přátelské utkání proti Kypru a poté dvě utkání v rámci Ligy národů s Izraelem a Skotskem.

Měsíc říjen pohledem české reprezentace

Události a reprezentačních utkání

Hlavní říjnovou událostí byl druhý reprezentační sraz v novém ročníku Ligy národů, který Česká republika nezačala vůbec špatně, ale potýkala se s problémy vzniklých z koronavirové situace. Po
dvou úvodních zápasech a bilancí jedné výhry a jedné prohry měl národní tým za úkol se se situací co nejlépe vyrovnat a nastoupit k dalším zápasům. Ještě před druhým kolem Ligy národů nastoupil český výběr v přátelském utkání na Kypru. Roli favorita se Čechům i přes několik absencí podařilo zvládnout a v jubilejním 800. zápase v československé historii národního týmu
zvítězili nad Kyprem 2:1.

Výsledek zápasu tak přesvědčivý nebyl, ale s výkonem byl spokojený i trenér Jaroslav Šilhavý a do dalšího ostrého zápasu proti Izraeli vstupoval tým se značným sebevědomím. To se také ukázalo a v neděli 11. října vyhrálo Česko nad Izraelem stejným výsledkem 2:1. Český tým vedl po vlastním gólu Izraele už ve 14. minutě a po druhém gólu Matěje Vydry ve 48. minutě se zdálo, že je zápas rozhodnutý. Izrael však v 56. minutě snížil na rozdíl jednoho gólu a český tým v koncovce zápasu svůj výsledek ubránil. K dalšímu zápasu cestovala česká reprezentace vinou covid-19 opět bez několika hráčů, ale také bez kouče Šilhavého.

Přesto se Češi pokusili v odvetě zářijového utkání vzít si body ze Skotska zpět. To se ale nepovedlo a po jediném gólu Ryana Frasera zápas skončil 1:0 ve prospěch domácích, kteří odskočili na čele tabulky Ligy národů o čtyři body.

Výkony reprezentantů

Hned začátkem října přišla skvělá zpráva z anglické Premier League, když do West Hamu přestoupil další hráč pražské Slavie Vladimír Coufal a ještě před odletem na Kypr si odbyl svou premiéru v dresu „Hammers“ vítěznými 90 minutami proti Leicesteru.

Naopak špatné zprávy přišly z Bundesligy. Patrik Schick sice vstřelil další gól už v 7. minutě zápasu proti Stuttgartu, ale po osmnácti minutách musel nuceně odstoupit ze zápasu. Zranění se nakonec ukázalo jako vážnější a Patrik nemohl nastoupit nejen v reprezentačních zápasech, ale ani v utkání proti Slavii v Evropské lize. Ten samý den se prosadil v české lize i Adam Hložek, který přispěl svým gólem a asistencí k výhře Sparty 2:1 nad Jabloncem.

Talentovaný záložník se ale bohužel zranil před utkáním s AC Milán, a tak nemohl nastoupit zápasům Ligy národů. Kdo ale v mezinárodních zápasech nastoupil a později v zápasech svého týmu nadále předváděl skvělé výkony je duo kladivářů Vladimír Coufal a Tomáš Souček. Tato dvojice ihned po návratu na Ostrovy přispěla v zápasech proti Tottenhamu a Manchesteru City k neprohře West Hamu a právě první zmiňovaný se ve svém třetím ligovém utkání blýskl asistencí.

V našem přehledu se často neobjevuje polská Ekstraklasa. A právě v ní na konci října zaválel český útočník Tomáš Pekhart, který svými góly drží Legii mezi nejlepšími
týmy tabulky a vévodí také tabulce střelců. Poslední zmínka o nejlepších výkonech za minulý měsíc bude o Jakubovi Janktovi. Ten také kvůli zranění nemohl odcestovat s českým týmem, ale ještě na konci října se vrátil do sestavy italské Sampdorie, kde se hned ukázal v zápase proti aktuálně skvělé Atalantě jedním gólem a jednou asistencí.

Narozeniny reprezentantů

4.10.1980 - Tomáš Rosický - 40 let

11.10.1967 - Dušan Uhrin - 53 let

11.10.1975 - Marek Kulič - 45 let