04. 05. 2020 14:00

Masku si beru jen na vybraná utkání nároďáku, říká Fantomas, Vasil Simkovič

Původně to byl dárek k narozeninám, který nikdo nechtěl. A pak to přišlo, „šílený“ nápad, který ústeckého podnikatele Vasila Simkoviče proslavil po celém světě. Maska slavného filmového padoucha baví sportovní fanoušky už přes dvacet let. Přinášíme Vám rozhovor s jedním z nás, s Fantomasem! O tom jak to vše začalo, na které utkání české repre vzpomíná nejvíc, jak probíhají přípravy na utkání a mnoho dalšího se dozvíte na následujících řádcích.

Jak a kdy tě napadlo, že si nasadíš masku Fantomase?

Už je to dávno, zkoušejí se přece různé legrácky, nejdříve byly jen malé firemní akce v kanceláři a pak jsem si ji vzal poprvé na hokej, a taky na fotbal v letech 1999 – 2000.

Jsi jiný člověk, když si gumovou masku nasadíš na hlavu?

Asi trošku ano, jsem přece Fantomas, bez úsměvu, vážný a trochu víc odvážný.

Co pro Fantomase znamená sport a konkrétně fotbal?

Sport je pro mě vážně jako droga, ve spojení s Fantomasem je to také samozřejmě recese, spousta legrace. Fotbal patří na žebříčku fandovství společně s hokejem na 1. místo!

V České republice jsi asi největší fanouškovská celebrita, překvapilo tě to?

U nás v Česku je určitě víc fanoušků tzv. bláznů. Postupně za ta léta byl Fantomas dost vidět v hledišti stadiónů a arén.

Kolik masek jsi za svoji "kariéru" vystřídal?

Jo, to přesně nevím, ale za 20 let jich bylo cca 30 - 40 ks, ještě mám stále slušnou zásobu. A některé hodně cenné! Např. jedna z fotbalu je z baráže o EURO 2012 z Černé Hory a to bylo pořádné „maso“.

Kdy jsi poprvé vyrazil jako Fantomas podporovat český národní tým?

Na fotbal jsem jel poprvé za Fantomase na EURO 2000 (Holandsko, Belgie) před 20 lety. To je pěkný, jak nám letí čas.

Jaký je tvůj nejkrásnější a naopak nejsmutnější zážitek z utkání české repre?

Nejkrásnějších zážitků s fotbalem České republiky bylo naštěstí více, ale ten top osobní zážitek asi zápas s Holandskem na EURU 2004. Parádní otočení výsledku, pamětníci si jistě pamatují vítězství a neskutečnou atmosféru díky našim fanouškům! Naopak nejvíce bolela porážka s Německem ve finále ME 1996 ve Wembley, a pak ještě nezasloužená semifinálová porážka s antifotbalovým Řeckem na zmíněném EURU 2004.

Jak probíhají přípravy Fantomase na fotbalové utkání?

Příprava je velice jednoduchá. Fantomas musí být odpočatý, v dobré náladě, která se často získává např. ve fan zoně nebo někdy i v přilehlých restauračních, kavárenských zařízeních a jde se na to!!!

Fantomas je také členem Fanklubu fotbalové repre. Jak se ti líbí roční fungování Fanklubu?

Fantomas se stal členem Fanklubu repre na konci minulého roku, škoda jen, že došlo k odložení UEFA EURO 2020, jinak by se Fanklub určitě ještě více zviditelnil, ale věřím, že našlápnuto má dobře!!

Chystal se Fantomas i na UEFA EURO 2020?

Ano, samozřejmě se Fantomas moc těšil. Do Glasgow na krásnou atmosféru Hampden Parku na úvodní zápas. Tak snad za rok v náhradním termínu.

Co říkáš na základní skupinu, která nám byla vylosovaná? Kdo je podle tebe největší favorit?

Vlastně ještě nevíme čtvrtého účastníka skupiny, ale přesto si myslím, že horkým papírovým favoritem skupiny je Anglie. Pocitově věřím, že i my vůbec nebudeme mít špatné vyhlídky!

Které mistrovství, ať už světa nebo Evropy, v tobě zanechalo nejsilnější dojem?

Zcela jasně EURO 1996 a pak EURO 2004, logicky spojené s úspěchem národního mužstva.

Vyrážíš fandit někdy i bez masky nebo striktně platí, že si ji bereš na každý zápas?

Jé, kdybych si bral „Fantomase“ na každý zápas jen fotbalu, tak bych potřeboval stovky masek.  Za tu dobu, co navštěvuju fotbalová utkání 1. a 2. ligy, národního mužstva apod. tak si masku beru pouze na vybraná utkání národního mužstva. Fantomas na fotbale musí být vzácnost. ☺

Víš o nějakých tvých nástupcích či napodobitelích?

Ano, ano, už jsem zahlédl dvojníky „převážně na hokeji … to jsou hoši z béčka“. Každý nápad má pak později své napodobovatele, vždyť český Fantomas je taky napodobenina ☺, ale je fakt, že filmový originál „Fantomas“ asi na fotbal či hokej nechodil.

Jak mohou například fotbaloví fanoušci podle tebe pomoci v současné situaci?

Zachovat klid, vydržet a věřit, že v brzkém čase, budeme moci zase fandit národnímu mužstvu naživo! Fantomas přeje všem zdraví a bez sportu to fakt nejde!

Dostal jsi i ty roušku od Fanklubu a používáš ji?

Roušku jsem dostal a moc se mi líbí. Určitě ji budu používat.