17. 06. 2020 09:40

Kde se reprezentaci nejvíce daří? Na Stínadlech

Naposledy se národní tým představil v Teplicích před osmi lety proti Finsku, ale nadále zůstává dlouhodobě nejúspěšnějším a pravděpodobně také nejoblíbenějším stadionem pro konání reprezentačních zápasů.

Třetí největší fotbalový stadion v České republice, zajímavá historie a pozoruhodná zápasová bilance, to jsou teplická Stínadla, dnes pod oficiálním názvem AGC Arena Na Stínadlech. O novém stadionu se v Teplicích začalo mluvit koncem 60. let, netrvalo dlouho a Česko se mohla pyšnit jedním z nejmodernějších fotbalových stánků nejen v Evropě ale i na světě. Stadion byl slavnostně otevřen 9. května 1973 za přítomnosti tehdejšího prezidenta FIFA, Stanley Rous. Kapacita arény je dnes 18 221 diváků, z toho 17 255 míst je krytých. Díky tomu je to po pražském Edenu a Letné třetí největší stadion u nás. Od doby otevření se Stínadla nevyhnula několika rekonstrukcím, vždy ale byly na stadionu velmi dobré podmínky, které splňují všechna kritéria organizace UEFA pro pořádání mezistátních reprezentačních i pohárových zápasů.

Česká republika odehrála na Stínadlech 20 reprezentačních utkání, z toho 13 kvalifikačních. Prvním zápasem národního týmu v Teplicích bylo kvalifikační utkání na mistrovství světa 1998 proti Maltě, ve kterém čeští hráči porazili svého soupeře vysoko 6:0. I další zápasy na tomto stadionu probíhaly ve stejném duchu. Do příchodu nového tisíciletí odehráli Češi na Stínadlech ještě jeden kvalifikační zápas o postup na světový šampionát a později také tři klání o EURO 2000. Z těchto všech zápasů nejen že byly všechny vítězné, ale čeští hráči v nich obdrželi pouze jeden jediný gól od Estonska na podzim roku 1998. S příchodem milénia následoval v Teplicích první zde hraný přátelský zápas České republiky s poněkud nevšedním soupeřem, Austrálií. I toto měření sil skončilo pro nás vítězně. Ani další kvalifikační utkání na MS 2002 a EURO 2004 nepřinesla žádná zklamání. První zaváhání, které narušilo dosud stoprocentní bilanci, bylo přátelské utkání se Švédskem v roce 2002, ve kterém čeští reprezentanti pouze remizovali výsledkem 3:3. Poté se ale ihned vrátili na vítěznou vlnu a soupeři si odváželi vysoké gólové nadílky, Turecko 4:0, Kanada 5:1 nebo Makedonie 6:1. Všechna další utkání včetně kvalifikace na MS 2006, EURO 2008 a MS 2010 skončila opět výhrou domácího týmu. 11. září 2012 odehráli Češi na Stínadlech přátelský zápas s Finskem, které možná nevědomky zlomilo prokletí Stínadel pro zahraniční týmy, když jako první celek dokázalo Čechy v Teplicích porazit a to výsledkem 1:0.

Pro reprezentanty České republiky jsou Stínadla něco jako magické místo. Odehráli zde druhý největší počet utkání a drží tu neuvěřitelnou zápasovou bilanci 20 zápasů 18 výher, 1 remízy a pouze 1 prohry. Úspěšnost národního týmu v kvalifikačních utkáních je zde zatím stále stoprocentní. Modrožluté tribuny jsou tak oblíbené nejen hráči, ale i diváky. Za zmiňovanou dobu navštívilo Stínadla dohromady bezmála 250 tisíc diváků a od vzniku samostatné ČR zde mohli vidět v podání reprezentace 62 vstřelených branek, což je v průměru více než 3 góly na zápas a pouze 16 obdržených. Stínadla byla tedy právem chloubou československého fotbalu a i nyní můžeme říci, že každý se na teplický stadion rád vrací a stále patří k těm nejlepším v zemi.