11. 07. 2020 11:00

Dění kolem reprezentace za měsíc červen

Spolu s jarní částí fotbalových soutěží a měsícem červnem přichází také mnohem více pozitivních zpráv ze světa fotbalu, než doposud. Většina fotbalových soutěží se po nucené pauze vrací ke svému původnímu hernímu plánu a i když se většina utkání odehrává stále za přísných opatření, zdá se, že se vše pomalu vrací do starých kolejí. Pojďme si ale shrnout dění kolem fotbalové reprezentace.

Pro české reprezentanty měl být červen tím nejdůležitějším měsícem tohoto roku, když se opět po čtyřech letech měli podívat na závěrečný turnaj mistrovství Evropy. EURO 2020 mělo začít dle původního termínu 12. června, ale kvůli koronavirové krizi bylo rozhodnuto o jeho přesunutí na příští rok. Nový termín je stanoven na 11. června 2021. Vzhledem k tomu, v jakém formátu se nejbližší evropský šampionát bude hrát, je odložení rozhodně tím správným krokem. 


Výkony reprezentantů 

- 1.6. Patrik Schick - gól

- 6.6. Patrik Schick - gól

- 11.6. Tomáš Vaclík - čisté konto

- 14.6. Milan Škoda - gól

- 22.6. Milan Škoda - 100. ligový gól

- 30.6. Tomáš Vaclík - 100. ligová nula


Po nepředvídatelné jarní pauze se už fotbal znovu pomalu rozbíhá. Během června obnovila svůj program anglická Premier League nebo španělská La Liga. Naplno se už celý měsíc hrála např. i německá Bundesliga a také česká FORTUNA:LIGA, kde se za červen odehrálo rekordních 54 utkání Kromě toho, že už mohou znovu sledovat nabitý fotbalový program, je pro české fanoušky dobrou zprávou, že k nám ze zahraničních lig v průběhu celého měsíce přicházely pozitivní zprávy o skvělých výkonech českých reprezentantů. Hned první červnový den pomohl Patrik Schick svoji brankou k výhře Lipska na hřišti Kolína nad Rýnem. O pár dní později v dalším ligovém zápase vstřelil Patrik další gól proti Padebornu, a trefil se tak ve třetím utkání v řadě. Kromě nejprestižnějších evropských lig se po pauze rozběhla i turecká Superliga, kde mimo jiné válí v dresu Rizesporu útočník Milan Škoda. Ten během posledního měsíce v tamní elitní soutěži vstřelil celkem tři branky. Díky druhé z nich zaznamenal velký úspěch v podobě jubilejního stého gólu v nejvyšších soutěžích. Stalo se tak 22. června na hřišti Antalyasporu. Kromě výkonů útočníků a vstřelených gólů musíme ale tak ocenit i několik čistých kont. Ze šesti červnových zápasů v dresu španělské Sevilly má brankář Tomáš Vaclík na kontě hned tři a zdolal také úžasný milník v podobě 100. vychytané ligové nuly v kariéře. 


Nadcházející utkání reprezentantů 


Červnové počínání českých reprezentantů bylo více než úspěšné a za běžných okolností by byly fotbalové soutěže již dávno dohrány. Nyní je ale jejich vyvrcholení stále před námi a některé reprezentanty čekají ještě před letní pauzou důležitá utkání. Například v anglické Premier League zbývá dohrát ještě pět kol a ve všech bychom měli vidět v základní sestavě West Hamu Tomáše Součka, který se po pauze již dvakrát střelecky prosadil. Podaří se mu s West Hamem vyhoupnout se v tabulce ještě o něco výš? Několik zápasů Serie A bude dohrávat ale i třeba Ladislav Krejčí v týmu Boloni nebo v turecké Superlize Milan Škoda a Filip Novák, kterým se nyní gólově daří. 


Narozeniny reprezentantů


2.6.1904 - 20.7.1996 František Plánička - oslavil by 116 let 

4.6.1990 Jan Kopic - 30 let

6.6.1984 Roman Hubník - 36 let

18.6.1989 Ondřej Čelůstka - 31 let

19.6.1983 Milan Petržela - 37 let

22.6.1964 Miroslav Kadlec - 56 let

26.6.1990 Filip Novák - 30 let  


Tento měsíc oslavilo narozeniny celkem šest českých fotbalových reprezentantů. Z toho dvě narozeninové oslavy byly v duchu kulatin. Třicáté narozeniny oslavili 4. června plzeňský záložník Jan Kopic a 26. června také Filip Novák, který už stihl odehrát 23 reprezentačních utkání. O rok více oslavil 18. června Ondřej Čelůstka, který nyní působí už pátým rokem v tureckém Antalyasporu. Narozeniny oslavili i bývalí čeští reprezentanti Milan Petržela (37) a Roman Hubník (36), kteří spolu strávili část kariéry v Plzni a oba působili v národním týmu do roku 2016. Jediným reprezentantem, který oblékal dres jak bývalého Československa, tak i samostatné České republiky a v červnu také slavil, je Miroslav Kadlec (56), který působil v barvách národního týmu v letech 1987 - 1997. Své 116. narozeniny by 2. června oslavila i velká ikona českého fotbalu František Plánička, legendární brankář, který má svém kontě přes 1200 utkání, v nichž pustil pouze 1073 gólů. 29. června jsme si také připomněli pět let od smrti Josefa Masopusta, a tak kromě Františka Pláničky musíme zavzpomínat i na toto velké jméno českého a československého fotbalu.


Informace - UEFA, EURO

Česká fotbalová reprezentace odehrála svůj poslední zápas v listopadu loňského roku v Bulharsku. O naší prohře rozhodl jediný gól, ale národní tým už měl v tu dobu jasný postup na EURO 2020. Podle původního termínu měl český tým odehrát první zápas šampionátu 15. června, což se, jak víme, nestalo. O dva dny později, tedy 17. června proběhlo zasedání UEFA, kde se kromě budoucnosti evropských pohárů řešil také kalendář reprezentačních akcí. Dnes už je tedy jasné, že úvodní zápas mistrovství Evropy se odehraje 11. června 2021 a Češi se utkají v prvním utkání s vítězem skupiny C Ligy národů 14. června. Kromě Eura byly naplánovány na konferenci i zápasy druhého ročníku UEFA Ligy národů, a Česká republika už tak zná svůj podzimní program. Češi jej zahájí 4. září na Slovensku. Celkem pak národní tým čeká od září do listopadu šest utkání v Lize národů a další dvě přátelská utkání.


Události


Kromě vyřešení otázek herního plánu a přesunutí reprezentačních utkání, nabídl červen i jiné významné akce. Jednou z dalších událostí, která měla původně proběhnout již v březnu, ale byla přesunuta právě na červen, bylo uvedení Jana Kollera do Síně slávy. Český rekordman během reprezentační kariéry, která trvala deset let, nastřílel dohromady neuvěřitelných 55 branek a 8. června se stal osmnáctým členem české Síně slávy. 

Ke konci měsíce dostali fanoušci zprávu o konci kariéry Tomáše Sivoka. Tu reprezentační ukončil už v roce 2018 a nyní v dresu Českých Budějovic odešel do fotbalového důchodu úplně. Za národní tým nastupoval od roku 2005 a za 13 let v národním mužstvu odehrál 70 utkání. 


Historické okénko


Červen bývá zpravidla ve fotbalovém světě ve znamení mistrovství světa či mistrovství Evropy. Proto je červen také měsícem, kdy můžeme zavzpomínat na některé fotbalové události, na které budou fanoušci vzpomínat ještě dlouho. Jednou z nich je např. mistrovství Evropy 1976. Šampionát, který československý národní tým vyhrál, což si dnes pamatuje možná méně lidí než to, jakým způsobem. 20. června tomu bylo přesně 44 let od legendárního dloubáčku z penalty Antonína Panenky. Národní tým samostatné České republiky dosáhl na nejlepší výsledek hned na prvním ME, kterého se zúčastnil. Česká republika podlehla na Euru 1996 v Anglii pouze týmu Německa, s poradila si s týmy jako Francie, Portugalsko nebo Itálie. Zatímco se na Euru českému týmu poměrně dařilo, do světa byla cesta vždy o něco trnitější. Najdou se ale české momenty spojené s MS, které zatím nebyly překonány. V červnu 2005 odehrál národní tým dvě kvalifikační utkání na dosud jediný světový šampionát, na který se Češi probojovali. Kvalifikací prošel tým poměrně hladce a zápas proti Andoře (8:1) odehraný 4. června se zapsal do české historie jako ten s historicky nejvyšší výhrou.