07. 04. 2021 16:29

Dění kolem reprezentace za měsíc březen

První jarní měsíc je již za námi a spolu s ním vám přinášíme novinky okolo české reprezentace. Především konec března byl velmi nabitý z hlediska počtu zápasů, a to nejen v mužské kategorii, ale také v kategorii U21. Jak si oba týmy počínaly a na co se může reprezentace dále těšit, se dozvíte v článku.

Události kolem reprezentace

Naše seniorská reprezentace na konci března sehrála tři zápasy v rámci kvalifikace na mistrovství světa, které se odehraje netradičně na podzim roku 2022 v Kataru. Hned v úvodu kvalifikace narazila na velice těžké soupeře, kteří patří ke kandidátům na postup.

V prvním zápase nás čekal tým Estonska, který se odehrál na neutrální půdě v polském Lublinu. Estonský tým měl navíc smůlu, jelikož předzápasové testy na covid-19 jim z původní nominace vyřadily většinu hráčů i s trenérem, a tak nastoupit v provizorním složení. I přes tyto okolnosti udeřil jako první, a ujal se tak vedení. Zanedlouho se nám však povedlo vyrovnat po střele Patrika Schicka a od té doby náš tým diktoval tempo hry. Další branky poté přidali Antonín Barák, Jakub Jankto a hattrickem se blýskl i Tomáš Souček. Estonci v závěru zápasu stihli upravit skóre na 6:2, a český tým si tak odnesl povinné 3 body do tabulky.

Ve druhém zápase jsme narazili na výrazně těžšího soupeře. V Edenu nastoupila naše reprezentace proti aktuálně vedoucímu týmu žebříčku FIFA, Belgii. Nicméně v tomto utkání jsme ukázali, že se těžkých soupeřů nezalekneme. Hned v úvodu druhé poloviny utkání vstřelil vedoucí gól Lukáš Provod, avšak Belgii se podařilo vyrovnat díky gólu Romela Lukaka. V těsném závěru měl velkou šanci na vstřelení gólu Jan Bořil, nicméně jeho střela pouze otřela břevno. Z těžkého zápasu si náš tým nakonec po skvělém výkonu odnesl pouze 1 bod.

Poslední klání v rámci reprezentační přestávky se odehrál ve Walesu. Český tým v první půlce zápasu na hřišti dominoval, nicméně hned v úvodu druhé poločasu obdržel Patrik Schick červenou kartu, a my tak dohrávali v deseti. V 78. minutě obdržel červenou kartu i hráč hostí a počet fotbalistů na hřišti se vyrovnal. Bohužel v 82. minutě vstřelil gól Daniel James a náš tým nakonec zůstal bez bodu.

Kromě kvalifikace na MS se hrálo ME do 21 let. Naše lvíčata se představila ve skupině B proti Itálii, Slovinsku a Španělsku.

V prvním zápase jsme se utkali s Itálií, který nakonec i přes převahu soupeře skončil remízou 1:1. Druhé utkání přineslo lvíčatům domácí tým Slovinska. Náš tým měl střelecky navrch, ale devadesát minut přineslo konečný výsledek 1:1. Do posledního střetnutí šla výprava Karla Rady s možnou vidinou postupu, avšak v cestě jim stál tým z Pyrenejského poloostrova. Španělsko, jakožto poslední vítěz ME U21, potvrdilo roli favorita a zvítězilo 2:0. Lvíčata nakonec skončila ve skupině na třetím místě a do červnového play-off tím pádem nezasáhnou.

Nadcházející zápasy reprezentace

Český seniorský tým se dále může těšit na červnové mistrovství Evropy, kdy se na britských ostrovech utká s Anglií, Skotskem a Chorvatskem. Doufejme, že svěřenci Jaroslava Šilhavého zabojují o postup ze skupiny snad i za přítomnosti českých fanoušků!