09. 10. 2020 14:09

Dění kolem reprezentace v měsíci září

Září bylo měsícem, kdy se český národní tým skloňoval ve všech pádech. Po dlouhé desetiměsíční pauze čekal hráče první reprezentační sraz a také vstup do nového ročníku Ligy národů, kde si i přes komplikace nevedli vůbec špatně.

Události a reprezentačních utkání

Hned první zářijový den se národní tým sešel před prvním zápasem nového ročníku Ligy národů. Ten se odehrál v Bratislavě proti domácímu Slovensku. Výkop byl naplánován na pátek 4. září od 20:45 a Češi zvládli zápas na výbornou. První poločas sice nebyl z české strany zcela dominantní, po změně stran už tomu ale bylo jinak. Ve 48. minutě prosadil Vladimír Coufal, o 5 minut později z penalty Bořek Dočkal. Na 3:0 pak zvyšoval v 86. minutě Michael Krmenčík a i když jablonecký Ivan Schranz snížil na dvougólový rozdíl, Češi zápas zvládli jasně 3:1.

Lepší úvod do nového ročníku po dlouhé pauze jsme si ani nemohli přát. Před zápasem se Slovenskem měl jeden člen realizačního týmu pozitivní výsledky testu na COVID-19 a v důsledku toho se musel tým obejít bez trojice hráčů Tomáše Součka, Patrika Schicka a Ondřeje Koláře, kteří museli do karantény. V tu chvíli ještě ale nikdo v týmu nevěděl, jaké rošády bude čekat tým po zápase. Hygiena rozhodla, že celý tým musí do karantény a není tak možné nastoupit k pondělnímu druhému zápasu se Skotskem.

Český tým na toto rozhodnutí zareagoval pohotově a den před zápasem byla potvrzena zcela nová sestava včetně záskoku za Jaroslava Šilhavého. Nový tým na tiskové konferenci představil David Holoubek, který si za takto mimořádných okolností vyzkoušel pozici trenéra A týmu české reprezentace. Mezi nominovanými bylo několik známých jmen a prostor dostali také někteří nováčci jako např. Jakub Markovič, Šimon Gabriel nebo Tomáš Solil. V pondělí 7. září ve 20:45 na Andrově stadionu v Olomouci tedy nastoupil záložní tým proti týmu Skotska. Do zápasu nastoupili hráči poměrně sebevědomě a už ve 12. minutě se po gólu Jakuba Peška ujali vedení. Radost nám ale dlouho nevydržela, protože ve 27. minutě Skotsko srovnalo na 1:1 a v 52. minutě otočili hosté skóre na konečných 2:1. Záložní sestava s mnoha novými hráči ale předvedla výkon, který ocenil i skotský trenér Steve Clark.

Fotbalista roku

Ocenění pro Fotbalistu roku, které se běžně předává na jaře, muselo být letos odloženo o téměř půl roku, konkrétně tedy na 8. září. Hlavní cenu získal Tomáš Souček, cenu pro Talentem roku se stal Adam Hložek a cenu si odnesl i Tomáš Vaclík, který získal odznak Klubu ligových brankářů za 100 vychytaných ligových nul.

Výkony reprezentantů

První dva týdny tedy byly ve znamení reprezentačních utkání. Hned druhý zářijový víkend se všechny ligy vrátily do svého klasického režimu a čeští reprezentanti byli u toho. Hned poté, co si Adam Hložek odbyl premiéru v národním týmu proti Slovensku, se veFORTUNA:LIZE blýskl dvěma góly proti Karviné. Ten víkend ale nebyl jediným reprezentačním střelcem, který zazářil. Tomáš Pekhart zařídil svým gólem vítězství Legie v polské lize, Milan Škoda Rizesporu v turecké lize, Michael Krmenčík Bruggám v belgické lize a Patrik Schick vstřelil svůj premiérový gól za Leverkusen. I další víkend byli reprezentantI hodně vidět a to nejen u nás, ale znovu i v Německu a Belgii. Zdeněk Ondrášek vstřelil 19. září další gól za Viktorii Plzeň, v Německu se blýskl tentokrát Vladimír Darida dvěmi asistencemi a Michael Krmenčík vstřelil dokonce dvě branky v belgické Jupiler League. Tečku za skvělým měsícem z pohledu českých hráčů udělal Pavel Kadeřábek v dresu německého Hoffenheimu, který svojí asistencí přispěl k senzační výhře proti Bayernu Mnichov.

Narozeniny reprezentantů

4.9.1981 - Tomáš Hübschman - 39 let

6.9.1963 - Ivan Hašek - 57 let

12.9.1978 - Lukáš Došek - 42 let