10. 09. 2020 13:09

Dění kolem reprezentace v měsíci srpnu

Většina zahraničních soutěží čerpala během srpna zasloužené volno a do nové sezóny vstoupí až v příštím měsíci. Některé soutěže, jako například domácí FORTUNA:LIGA, se už ale přeci jen rozběhly.

Výkony reprezentantů

Před reprezentační pauzou se sice stihla odehrát pouze dvě kola, ale většina hráčů, kteří oblékají i reprezentační barvy, do ní vstoupila vítězně a například Stanislav Tecl se ve Slavii hned v prvním zápase proti Českým Budějovicím blýskl hattrickem.

V Rusku nejvyšší fotbalová soutěž začala už na začátku srpna a i odtamtud se k nám dostaly dobré zprávy. 23. srpna pomohl asistencí k výhře Spartaku Moskva v derby proti Lokomotivu Alex Král. V ruské Premier Lize je Spartak od začátku sezóny bez jediné porážky a zatím drží v tabulce první místo.

Největší úspěch nejen za poslední měsíc, ale i v tomto celém roce, slaví reprezentant Tomáš Vaclík se Sevillou, který se po finálové výhře nad Interem Milán může radovat z trofeje pro vítěze Evropské ligy. To se předtím povedlo v roce 2013 pouze dalšímu českému brankáři, Petru Čechovi.

Události, informace o reprezentačních utkání

V turecké lize změnil dres reprezentant Filip Novák, který odchází z Trabzonsporu do Fenerbahce, kde by měl zůstat po dobu tří následujících let. Před dalším reprezentačním srazem proběhly změny i v realizačním týmu. Na pozici vedoucího mužstva naskočil nově od 9. srpna Tomáš Pešír. Ten na stejné pozici dosud působil u ženského národního týmu, kde ho nahradila bývalá reprezentační brankářka Hana Výmolová.

Národní tým se sešel na konci srpna po desetiměsíční pauze před dvěma ostrými prověrkami se Slovenskem a Skotskem. Jaroslav Šilhavý o týden dříve zveřejnil pro tyto zápasy svoji nominaci, ve které se poprvé objevil osmnáctiletý Adam Hložek. Ve skupině Ligy národů mají Češi také Izrael, proti kterému odehrají zápas až 11. října.

Narozeniny reprezentantů

2.8.1993 - Jaromír Zmrhal - 27 let
4.8.1992 - Jakub Brabec - 28 let
4.8.1977 - Marek Heinz - 43 let
8.8.1990 - Vladimír Darida - 30 let
13.8.1989 - Tomáš Necid - 31 let
13.8.1956 - Karel Jarolím - 64 let
22.8.1992 - Vladimír Coufal - 28 let
26.8.1992 - Tomáš Koubek - 28 let
30.8.1972 - Pavel Nedvěd - 48 let

Nadcházející utkání reprezentantů

Krátce po zářijových duelech Ligy národů se druhý zářijový víkend rozběhnou další klubové soutěže. K naší české lize se přidá španělská LaLiga s Tomášem Vaclíkem a anglická Premier League, kde budeme bedlivě sledovat vstup Tomáše Součka a Matěje Vydry. O týden později čekejme další fotbalovou nálož se startem italské Serie A s Jaromírem Zmrhala nebo Jakubem Janktem a také německé Bundesligy, ve které se letos představí celkem osm českých hráčů. Vedle Patrika Schicka také Vladimír Darida, Pavel Kadeřábek, Jiří Pavlenka a další.

Historické okénko

I během měsíce srpna se odehrálo několik vzácných historických událostí, pojďme si připomenout ty nejdůležitější:

31.8.1920 - První výhra Československého národního týmu na Olympijských hrách v Belgii nad Francií výsledkem 4:1

5.8.1956 - První výhra Československého národního týmu v přátelském utkání nad Brazílií výsledkem 1:0

2.8.1980 - Výročí 40 let od zlatého olympijského finále na Olympijských hrách v Moskvě, kde Československá reprezentace porazila tým NDR výsledkem 1:0

18.8.2004 - Karel Poborský jako první hráč v historii reprezentace pokořil 100 startů v zápase proti Řecku

16.8.2006 - Pavel Nedvěd naposledy oblékl reprezentační dres v přípravném zápase proti Srbsku v Uherském Hradišti

FOTO: Tomáš Vaclík (Twitter)