28. 12. 2020 15:29

Česká fotbalová reprezentace v roce 2020

​Nejprve dlouhá pauza a poté velmi nabitý program. Rok 2020 přinesl z pohledu české fotbalové reprezentace mnoho komplikací, ale také několik úspěchů. Letošní sezóna byla pro fotbalisty zkrátka výjimečná, a to nejen z hlediska netradičního programu.​

Září

Letos se český národní tým poprvé setkal až na začátku září před startem nového ročníku Ligy národů. Od posledního reprezentačního srazu v tu chvíli uplynulo dlouhých 10 měsíců. Tak dlouhou pauzu reprezentace ještě nezažila a o to více byl vstup do nové sezóny důležitější. V prvním zápase 4. září jsme měli možnost porovnat síly se Slovenskem, bratrskou konfrontaci jsme zvládli na výbornou a po výhře 3:1 zapsali první tři body. Už v tomto zápase se ale objevili první známky komplikací v podobě pozitivních výsledků testů na COVID-19 a bylo jasné, že tuto sezónu se fotbalové týmy nebudou potýkat jen se svoji herní formou a nabitým programem, ale také s mnoha absencemi.

Po úvodním zápase se Slovenskem musel celý tým do karantény a málem nebylo vůbec možné nastoupit k dalšímu zápasu. V tom Česká republika hostila národní tým Skotska a díky pohotové reakci byla den před zápasem potvrzena zcela nová sestava včetně záskoku Davida Holoubka za Jaroslava Šilhavého na pozici hlavního kouče. Proti Skotsku tedy v pondělí 7. září na Andrově stadionu v Olomouci nastoupil záložní tým, a i přes nepříznivý výsledek 1:2, Češi podali velmi slušný výkon. Zároveň bylo jasné, že Skotsko bude naším největším soupeřem v honbě za postupem do Ligy A.

Říjen

Do druhého reprezentačního srazu byl úkol jasný, vypořádat se s nepříznivou situací uvnitř týmu, nastoupit k dalším zápasů v co možná nejsilnější sestavě a zvládnout výpravu napříč Evropou. První zastávkou byl přípravný zápas na Kypru, kde nastupoval český tým v roli favorita, a i přes několik absencí se jubilejní 800. utkání v reprezentační historii podařilo zvládnout vítězně (2:1).

Výhra z přátelského zápasu dodala českým hráčům značné sebevědomí, což se ukázalo v dalším zápase na půdě Izraele. Třetí zápas letošního ročníku Ligy národů Češi zvládli opět výsledkem 2:1, a po polovině programu základní skupiny tak měli na kontě šest bodů. K odvetě do Skotska reprezentace odcestovala v lepší sestavě, než v jaké nastoupila v “olomouckém” duelu, ani tentokrát však na soupeře nestačila a po porážce 0:1 nebyly šance na první místo v tabulce příliš velké. Pro další reprezentační sraz jsme měli jasný úkol, vyhrát obě utkání. A to jak s Izraelem, tak se Slovenskem. I to ale nemuselo stačit, k postupu totiž národní tým potřeboval také zaváhání Skotů.

Listopad

Po dalším měsíci pauzy od reprezentačních povinností čekal české fotbalisty přátelský zápas s Německem. 11. listopadu odcestoval český národní tým do Lipska odehrát přípravné utkání proti domácímu týmu a ačkoliv Němci nastoupili v sestavě bez největších hvězd, dokázalo mužstvo kouče Löwa strhnout výhru na svoji stranu zásluhou trefy Waldschmidta. Možná i tato porážka paradoxně vyburcovala Čechy do dalších zápasů, ve kterých šlo o vše.

Výhodou pro český tým bylo také to, že k posledním dvěma zápasům letošního ročníku Ligy národů nemusel nikam cestovat a oba odehrál v Plzni. Nejprve 15. listopadu přivítal tým Izraele, a nakonec uspěl těsným výsledkem 1:0 po gólu Vladimíra Daridy.. Zároveň náš nejobávanější soupeř ve skupině zaváhal na Slovensku, kde utrpěl jednogólovou porážku. O tři dny později do Plzně zavítali k poslednímu zápasu celého letošního roku Slováci a všichni hráči a fanoušci si přáli stejný scénář. České vítězství a zaváhání Skotů. A to se také přesně stalo. Češi zvítězili nad Slovenskem 2:0 a zároveň Skotsko prohrálo na půdě Izraele 1:0, což znamenalo posun České republiky na první místo v tabulce a také kýžený postup do elitní skupiny Ligy národů!

Výkony reprezentantů

Během podzimu odehrál český národní tým celkem osm utkání. Šest v rámci Ligy národů a dvě přípravná. V těchto zápasech dostalo příležitost být na hřišti více než 50 českých fotbalistů. Premiéru v českém národním dresu si letos odbylo hned několik hráčů, např. Adam Hložek, Lukáš Provod, David Hovorka nebo Tomáš Malinský. Největší oporou týmu byl Vladimír Darida, který si připsal největší porci zápasových minut - 534. Hned za ním se umístil se 450 minutami Vladimír Coufal, třetím nejvytíženějším hráčem byl jeho současný spoluhráč z West Hamu Tomáš Souček, který odehrál 405 minut. Stejný počet minut má na kontě i brankář Tomáš Vaclík, který zároveň udržel i dvě čistá konta.

U čísel ještě zůstaneme, a to u těch gólových. Ve roce 2020 si Češi připsali skóre 11:7. Nejlepším střelcem se stal se dvěma góly Vladimír Darida. Všichni ostatní střelci mají na kontě vždy po jednom gólu - Vladimír Coufal, Bořek Dočkal, Michael Krmenčík, Matěj Vydra, Tomáš Souček, Zdeněk Ondrášek, Tomáš Holeš a také Jakub Pešek. Podobně je tomu i v případě asistencí, protože žádný z hráčů si nepřipsal více než jednu.